Óriási butaságot csinálnak a monetáris tanácsban, mivel a tegnapi kamatvágással a törvényben lefektetett céltól tértek el, és erre nem lehet azt mondani, hogy középtávon minden rendben van − mondta Ruzsonyi Ákos, a Commerzbank devizakereskedője a Napi Gazdaságnak. A mostani döntés mögött még inkább látszik a politikai szándék, hiszen az inflációval kapcsolatban csak negatív hír látott napvilágot. Ruzsonyi szerint ezzel beért a kormány sokéves politikája, a hiteles monetáris politika azonban elesett. Nem a Magyar Nemzeti Banktól kellene ugyanis várni a növekedés beindítását, inkább azt kellene észrevenni, hogy a piacon nincs bizalom az ország gazdaságpolitikája iránt, ezért nem megy le a kamatszint. Az egy hónappal korábbi kamatcsökkentés jól sült el végül, de a szakember szerint ez csak a szerencsének köszönhető.
Ruzsonyi szerint a forint bejelentés utáni stabilitása is csak látszólagos volt: a régióról leszakadtunk és az euró erősödését sem tudtuk lekövetni kedden kora délután. Az euró ugyanis az 1,29-es szintről hirtelen 1,296-ig menetelt épp a magyar döntést követően, amire a forint egyáltalán nem reagált. Az euróval szemben ugyan 283 alá került a forint, de nemsokára már ismét fölötte forgott, hiába jött hirtelen optimizmus a devizapiacokra. Az euró erősödése mögött egyébként nem állt hír, piaci információk szerint nagyobb hedge fundok jelentek meg vevőként és rántották fel az árfolyamot. Ezek nagyobb amerikai alapok lehetnek, amelyek ebben az időpontban kezdenek el kereskedni.
Az egy hónappal korábbihoz képest nem volt igazi rizikófaktor a mostani döntésben, ez okozhatta, hogy ezúttal elmaradt a \"büntetés\" a piacon − vélik az ING elemzői. Szerintük még további vágás is benne van a levegőben. Az igazi gondot az jelenti, hogy ha fordul a hangulat a világban, akkor nem lesz, ami megvédje a forintot.
Napi grafikonok
