Az amerikai nyersanyagpiaci tőzsdefelügyelet (CFTC) vizsgálja, hogy mi okozhatta hétfőn este az olaj árának hirtelen zuhanását − jelentették a nemzetközi hírügynökségek. A WTI árfolyama ugyanis a múlt hét végi rally után hétfőn este a 99 dolláros szintekről 95 dollár alá szakadt be, amire egyelőre nem találnak a szakértők sem ésszerű magyarázatot. Az euró/dollár keresztárfolyamban ugyanis nem volt érdemi korrekció, ami azt jelenti, hogy nem a piacok egészében történt egy jelentősebb árfolyamesés − a zuhanás egyedül a kőolajat érintette. Hivatalos bejelentés ugyanakkor nem volt, így hír sem támasztja alá az árfolyam hirtelen zuhanását.
Az amerikai tőzsdefelügyelet azt vizsgálja, hogy az esésben mekkora szerepet játszottak az algoritmusok alapján kereskedő robotok: könnyen elképzelhető, hogy az elmúlt napok jelentősebb esése után profitrealizálás indult meg, amelynél az árfolyamveszteség minimalizálására alkalmazott stopok kiütése okozhatta az árfolyam nagymértékű és hirtelen zuhanását. Egyes vélemények szerint akár egy bróker elütése is okozhatta az esést, de vannak olyan hírek is, amelyek szerint az amerikai stratégiai olajkészletek felszabadítására készülnek, és az erről a pletykáról értesülők döntötték be az olaj árfolyamát. Ezt ugyanakkor a Fehér Ház illetékese gyorsan cáfolta, így csak a bizonytalanság marad. Az árfolyam azóta a 96 dolláros szint közelében ingadozik, ami egybeesik a 200 napos mozgóátlaggal, tehát egyelőre a piac sem tudja eldönteni, hogy a bika vagy a medve legyen az úr a piacon.
