BUX 139976.65 0,25 %
OTP 45950 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megtépték az aranyat az újabb monetáris ösztönzésre

Az amerikai jegybank végül is meglépte a piac által régóta várt újabb élénkítő programot. A piacok egy kisebb hezitálás után emelkedni kezdtek, szárnyalt az arany és az olaj is, a dollár viszont nem gyengült jelentősen.

2012. szeptember 14. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Heves ármozgások jellemezték a Fed újabb élénkítő csomagjának (QE3) bejelentését az árupiacokon, míg a tőzsdéket egy kicsit feljebb rántották a hírre. Talán az egyetlen, ahol egyértelműen látszott az öröm, az arany árfolyama volt, 1730 dollárról gyorsan 1762 dollárig, február vége óta a legmagasabb szintre szaladt a jegyzés lapzártánkig. Az olaj esetében már közel sem volt ekkora az optimizmus, hiszen például a WTI esetében 98 dollárról 97 dollár alá is beesett az árfolyam, utána viszont ismét kitépték 98 dollárig. A részvénypiacoknál lapzártánk környékén 1 százalék alatti pluszok voltak, igaz, ekkor még várták, hogy mit fog mondani a közlemény kiadását követő sajtótájékoztatón Ben Bernanke, a Fed elnöke.

Az elemzők előzetesen nem számítottak drámai piaci reakcióra az amerikai jegybank szeptemberi kamatdöntő ülését követően. Fontos ugyanis azt látni, hogy a Fedtől várt lépés már jórészt megjelent a felfokozott piaci várakozásokban. Sőt, a befektetők már be is voltak rendezkedve arra, hogy szeptemberben lesz a konkrét bejelentés. Ennek volt köszönhető, hogy június vége óta érződik a túláradó optimizmus, aminek hatására folyamatosan csúcsokat döntögetnek a legfontosabb indexek. Kuti Ákos, az Equilor elemzője a Napi Gazdaságnak a döntést követően azt mondta: meglepő volt számukra, hogy már most léptek, így elemezniük kell a helyzetet. Mindenesetre jöhet még rally a piacokon, de az is elképzelhető, hogy egy pár napig emészteni fogják a bejelentést a befektetők. Ugyanis az előző ilyen akciók során is meg kellett fontolni, hogy milyen termékeket érdemes vásárolni, vagyis melyek lehetnek az újabb pénznyomtatás nagy nyertesei.


Napi grafikonok

A Fednek nem volt könnyű dolga az elemzők szerint, hiszen nagyjából ugyanannyi érv szól a lazítás és a kivárás mellett. Ugyanakkor volt olyan elemzés is, amely arról szólt a bejelentést követő percekben, hogy valamennyi piaci szegmensben érezteti majd hatását a Fed lépése. Különösen érzékeny reakciót a pénzügyi, ingatlan- és nyersanyagszektor mutathatnak azonban a részvénypiacokon.

Érdekes ugyanakkor, hogy a bejelentésnek dollárgyengítő hatásúnak kellett volna lennie, azonban az euró/dollár kereszt alig mozdult az 1,29-es értéktől, ami valóban azt mutatta, hogy már jó előre beárazták a lépést a szereplők. A forint viszont − igaz, már a zárás utáni illikvid piacon − jól szerepelt. Délután ugyanis még 285 közelében volt az árfolyam, ami estére 282-re csúszott vissza az euróval szemben.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet