Egy olyan hét után, mint amilyen a legutóbbi volt, amikor éves csúcsokat döntögettek vagy annak közelébe értek a tőzsdék, egy tipikus, kicsit mínuszba forduló hétfőt láthattunk − magyarázta a visszaesés okait Steen Jakobsen, a Saxo Bank elemzője a Marketwatchnak. A piac egyelőre várakozó állásponton van, mindenki a szerdai német eseményeket mérlegeli, amikor a Alkotmánybíróság dönt az ESM sorsáról. Bár az elemzők szerint zöld utat kap a német Alkotmánybíróságtól a kötvényvásárlási csomag, egy esetleges visszautasító válasz komoly piaci mozgásokat okozhat. Ugyancsak érdeklődve várják az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatdöntését és az azt követő kommentárt, amely a hét második felére várható. A bizonytalan hangulat miatt ingadoztak a főbb európai tőzsdék, többször kerültek pluszba, illetve mínuszba is, a napot végül a londoni FTSE−100 0,03 százalékos, a frankfurti DAX 0,01 százalékos, míg a párizsi CAC−40 0,37 százalékos eséssel zárt. A periféria tőzsdéi sem teljesítettek túl fényesen, a milánói FTSE-MIB 0,11, a madridi IBEX−35 pedig 0,32 százalékot vesztett értékéből. Ahogy a tőzsdék, úgy a cégek is hullámzó teljesítményt produkáltak: az új budapesti metrószerelvényeket szállító Alstom például csaknem két százalékot esett, miután a Goldman Sachs leminősítette a papírjait, de ugyanez az indok küldte 2,5 százalékos mínuszba a Phillipset is. Jó napja volt viszont a Lufthansának, mert miután az UFO szakszervezet beszüntette a sztrájkot, két százalék feletti mértékben erősödtek a részvényei. Ugyanazok a hírek mozgatták a tengerentúli tőzsdéket is, így azok is hasonló teljesítménynél tartottak lapzártakor: amíg a Dow Jones ipari átlaga 0,02 százalékos pluszban, addig a Nasdaq 0,39, a S&P−500 pedig 0,08 százalékos mínuszban volt pénteki értékéhez képest.
