BUX 139937.61 0,22 %
OTP 45980 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még nem bogozta ki a gordiuszi csomót az E-Star

Továbbra sem látszik, miből fizeti ki hiteleit, illetve októberi kötvénylejáratát az E-Star − mondják egyöntetűen az elemzők. Így az elmúlt időszak árfolyam-emelkedése inkább csak spekuláció következménye lehet.

2012. szeptember 6. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Elrugaszkodott a historikus mélypontokról az E-Star árfolyama, amely az elmúlt bő két hétben 50 százalékot emelkedett. Semmilyen olyan publikus hír nem látott napvilágot, ami alapján az utóbbi napok árfolyam-emelkedése indokolt lenne − mondta Szentirmai Péter, a KBC Securities elemzője. Az 1,4 milliárd forintos októberi kötvénylejárat kifizetése ugyanis egyelőre nagy kérdőjel. Bár a 36 millió zlotys (2,45 milliárd forint) szabad felhasználású lengyel hitelből ugyan fordíthatnának erre a célra, ám hivatalosan az Eetek-akvízició lezárását szolgálná. Ráadásul mivel egyes magyar önkormányzati ügyfelek nem fizetnek, így az E-Star is el van maradva a szállítói felé, amit szintén ebből a hitelből tudna kifizetni. A lehívást azonban még nem jelentette be a társaság. Szentirmai szerint így a mentsvárat az jelentené, ha sikerülne valamilyen formában az önkormányzatokkal megegyeznie a cégnek. A KBC elemzőjének információi szerint a társaság vezetése különböző alternatív javaslatokat tesz az önkormányzatoknak, egyelőre azonban nem jutottak megállapodás közelébe. Bizonytalan a helyzet Miró József, az Erste vezető részvénystratégája szerint is, nagy kérdés ugyanis, hogy a lejáró kötvények mellett miből fizetik ki a szállítói tartozásokat, amelyek nagyságrendje nagyjából megegyezik a követelésekkel. Miró szerint az elmúlt napok rallyját az okozhatta, hogy a befektetők a lengyel hitel lehívásától várják a csodát. Ez azonban önmagában kevés, hiszen minden tartozást nem fedez, ráadásul a kamatokat is rögtön el kell kezdeni törleszteni, ami nem enyhíti a gondokat.


Napi grafikonok

Már június végén sem volt tiszta, hogy mi a helyzet az E-Star háza táján és ez azóta sem változott sokat − mondta a Napi Gazdaságnak Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője. A féléves gyorsjelentés több kérdést vet fel, mint amennyire választ adott, az viszont biztos, hogy a cég patthelyzetben van, így az elmúlt időszakban elkezdett portfóliótisztítás még sürgetőbbé vált. Főleg annak fényében, hogy eddig csak a rövid távú likviditás miatt kellett aggódni a cégnél, a mostani fejlemények alapján azonban az is kérdéses, hogy hosszú távon miből fog pénzt termelni a társaság. Kuti szerint megnyugtató az lenne a piac számára, ha legalább a lengyel hitel megérkezne a céghez, erre ugyanis sokkal több esélyt lát, mint arra, hogy a nem fizető önkormányzatokkal rendeződik a helyzet. Az árfolyam elmúlt napokban tapasztalt jelentősebb ugrását fundamentális alapon így nem lehet megmagyarázni − mondja Kuti, aki szerint inkább piaci pletyka lehet a háttérben vagy csak nagyon ki volt már éhezve a piac az emelkedésre. Mindenesetre a jelenlegi EPS-mutató mellett a cég értékelése lehetetlen, az Equilor elemzője is arra vár, hogy valamilyen választ kapjanak a társaságtól vagy elkészüljön az auditált 2011-es jelentés.

Az elemzők szerint az E-Star árfolyamának száguldásában szerepet játszhatott, hogy sokan már túladottnak gondolják a részvényt, amely bár a csúcsa óta csak a tizedét éri, mégis komoly kockázatokat hordoz. A cégcsoport nettó hitelállománya mintegy 50 millió euróra rúg, és az ehhez kapcsolódó adósságszolgálat miatt kulcskérdés, hogy időben befolynak-e a bevételek. Októberben nagyjából 5 millió eurót kell a lejáró kötvénysorozat kamat- és tőketörlesztésére fordítani, ami nagyjából megfelel annak az összegnek, amivel az önkormányzati ügyfelek (köztük Hódmezővásárhely, Sárospatak, Fejér, valamint Veszprém megye) tartoznak a cégnek. Mindezek alapján mindenképpen óvatosság ajánlott a részvénnyel kapcsolatban.

Fontosabb kötvénylejáratok az E-Starnál
Sorozat Mennyiség (Mrd forint) Kibocsátás Lejárat Kamat (százalék) Kamatfizetés
E-Star 2012/A 1,42 2011. VII. 1. 2012. X. 24. 8,9250 X. 24.
RFV 2014/A 5,90 2010. X. 4. 2014. II. 12. 10,44 II. 12.
E-Star 2015/A 1,25 2011. V. 30. 2015. II. 12. 10,24 II. 12.
E-Star 2016/C 1,43 2011. V. 30. 2016. V. 30. 6 hónapos BUBOR + 500 bázispont V. 30.
Forrás: Napi Gazdaság
Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet