Az ötszörös lefedettségre tekintettel a tervezett 500 millió euró helyett 750 millióért értékesített euróban denominált kötvényeket a román államkincstár − jelentette be kedden Florin Georgescu pénzügyminiszter. A 2018 júniusában lejáró papírok hozama 5,10 és 5,15 százalék között mozgott. A pénzügyminiszter szerint bizakodásra ad okot, hogy a befektetők egyre alacsonyabb hozam mellett veszik a román állampapírokat, hiszen egy évvel ezelőtt az ötéves kötvényeket még 5,25 százalékos átlagos hozam mellett sikerült értékesíteni, összesen 1,5 milliárd euró értékben.
Az államkincstárba befolyó összeget Bukarest a devizatartalék helyreállítására tervezi fordítani, amely az elmúlt időszak belpolitikai háborúskodása során jelentősen megcsappant. A román jegybank a folyamatosan gyengülő lej védelme, illetve a kamatok alacsonyan tartása érdekében 1,6 milliárd euró értékben interveniált a piacon április és július között, augusztusban az IMF-nek kellett visszafizetni 730 millió eurót, ezzel a devizatartalék 31 milliárd euróra csökkent.
Miközben tavasszal az államkincstár 5 százalékos hozam mellett is könnyen jutott forráshoz a helyi piacokon, augusztusra a helyzet jelentősen romlott, a pénzintézetek már 6 százalékot meghaladó kamatot követeltek még a rövid lejáratú papírokra is. A magas hozamok miatt augusztusban a tervezett 2,5 milliárd euró értékű állampapír helyett mindössze 1,4 milliárd euró értékben adott el Bukarest. Az év eleje óta a pénzügyminisztérium 38,9 milliárd lejért bocsátott ki helyi devizában államkötvényt, illetve 2,25 milliárd dollárért értékesített dollárkötvényeket.
