BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nagy bajban vannak a magyar brókercégek

Óriási gondot okoz a magyar piacon tevékenykedő brókercégeknek a súlyosan visszaeső forgalom. Ennek hatására komolyabb konszolidációs hullám indulhat el akár már az ősszel − mondta a Napi Gazdaságnak adott interjújában Bácsi Sándor, a Buda-Cash Brókerház kereskedelmi igazgatója.

2012. szeptember 3. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

− A durván visszaesett forgalom miatt mennyire nehéz a brókercégek helyzete jelenleg Magyarországon?

− A jelenlegi nagyon alacsony forgalom szinte egyetlen céget sem tudna eltartani a piacon, pedig vagyunk jó néhányan, akik ebből szeretnénk megélni. Ráadásul az ügyfelek számára sem előnyös az alacsony likviditás, hiszen emiatt könnyen be lehet ragadni egy-egy pozícióba. Ezzel a kockázattal nem is lehet azt tanácsolni, hogy nagyobb tételeket vásároljanak a magyar eszközökből. Lehetőségként csupán az marad, hogy a befektetési szolgáltató megpróbálja a külföldi részvények felé terelni az ügyfeleket, kihasználni a BÉTa piacon lévő külföldi papírokat, vagy a deviza- és árupiacot ajánlani az ügyfeleknek. Ez azonban egyáltalán nem könnyű feladat, és csak azoknak van rá reális esélyük, akik erre már régebben felkészültek és bejáratott rendszerekkel, szakemberekkel rendelkeznek.

− Nem túl kockázatos a devizapiacot és a külföldi részvényeket javasolni a magyar befektetőknek?

− Mi is tisztában vagyunk ezeknek a piacoknak a kockázatával, éppen ezért nőtt meg a szerepe az üzletkötéseknél a felkészült brókereknek és a tapasztalt elemzőknek. A globális piacra való kilépéskor az ügyfeleket folyamatosan segíteni kell, ingyenes tanácsadással, kereskedéstechnikájukat fejlesztő oktatással, tőzsdei tanfolyamokkal.

− Mindez igencsak költségigényes lehet, főleg ezekben a válságos időben. Ez a kisebb cégek végét is jelentheti?

− Szinte biztosan várhatóak összeolvadások, közös megoldások brókercégek között, akár már az ősszel is. A kisebb, 20 fő alatti alkalmazottat foglalkoztató brókercégek valószínűleg erőteljesebben érzik a piac szűkülését. A kisméretű cégek ideje lejárt a komplex szolgáltatás magas költségigénye miatt. Mindenesetre mi figyeljük a lehetőségeket, ugyanis aktív szereplői szeretnénk lenni az elkövetkező konszolidációs időszaknak is.

− Meddig tarthat ez a rendkívül alacsony forgalom?

− Erre nehéz válaszolni; eddig egyszer volt hasonló, akkor 1,5−2 évig tartott és utána jött egy erőteljes fellendülés. Azt megmondani azonban, hogy most mi lesz, nagyon nehéz. Változást a Xetra jövő évi bevezetése hozhat.

− Az alacsony forgalom oka a külföldiek távol maradása, vagy a magyarok is kevésbé aktívak?

− Egyértelműen a külföldi befektetők távol maradása miatt ilyen alacsony a forgalom. Sajnos egyértelművé vált, hogy az elmúlt időszakban elfordultak a külföldiek a magyar piactól. Ezt jól mutatja, hogy a nemzetközi piacokon tapasztalható volatilitásnak nyoma sem volt itthon, és a nemzetközi indexek emelkedéséből is kimaradtunk, hiszen azok − velünk ellentétben − nagyon közel járnak korábbi csúcsaikhoz.

− Mi kellene ahhoz, hogy a külföldiek visszatérjenek?

− Hitelesebb, kiszámíthatóbb gazdaságpolitikára lenne ehhez szükség. Nagy kérdés, hogy ezen az IMF-megállapodás önmagában segíthet-e; ez most még nem látszik egyértelműen, de mindenképpen vissza kellene szerezni a külföldiek bizalmát.

− Mi a helyzet a magyar \"háziasszonyokkal\"?

− A magyar befektetők körében eddig nem tapasztaltunk drámai visszaesést, ugyanakkor a tőzsdei összforgalom szempontjából nem elégséges a megmaradó magyar befektetői kör ereje. Ráadásul, ahogyan azt már említettem, mindaddig, amíg nincs fordulat, nagyon nehéz számukra jó szívvel nagy tételben magyar eszközöket ajánlani.


Napi grafikonok
Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet