BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Márciusban már vásároltak a kisbefektetők

A végtörlesztési mizéria kifutásával az állampapíroknál és a részvénypiacon is nettó vevőként léptek fel a háztartások márciusban.

2012. május 11. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Közel tízmilliárd forintot veszítettek a háztartások részvényeiken márciusban. Ám ez nem szegte kedvüket, hiszen míg az év elején a végtörlesztés miatt nettó eladóként léptek fel, addig a tavasz első hónapjában már 5,1 milliárdért vásároltak − derül ki az MNB tegnap közzétett statisztikájából. A számok tanúsága szerint a háztartások elsősorban a hónapot 4000 forinton kezdő és 3829-en befejező OTP részvényeit részesítették előnyben, a külföldi szereplők viszont épp fordítottan viselkedtek. A bankpapír eladása mellett inkább a többiből vásároltak, ám a végösszeg így csupán 3,6 milliárdos növekményt tett ki, miközben a náluk lévő papírokon 86 milliárdos árfolyamveszteséget szenvedtek el, a BUX közel 600 pontos lejtmenete mellett.

A hónap során az állam 11,2 milliárd forintért értékesített részvényeket, míg a nála lévő állományon 14,9 milliárdos veszteséget könyvelhetett el. Feltételezhetően a magánnyugdíjpénztáraktól a központi kormányzathoz került papírokból adtak el, ám a pénzpiaci alapok befektetési jegyei esetében biztos erről volt szó, ezekből ugyanis 57,3 milliárdnyit tett pénzzé az állam. Ezzel a háztartások tulajdonában a hazai részvények 7,3, a külföldieknél 66,6, míg a nyugdíjvagyon einstandolásával az államnál 16 százaléka található.

Az állampapírpiacon a külföldi szereplők sokkal inkább a forintban denominált egy éven túli lejáratú kötvényeket preferálták, ezekből ugyanis 135,8 milliárd forint értékben vásároltak a hónap során, míg meglévő állományukon 21,5 milliárdos árfolyamveszteséget könyvelhettek el. Mindeközben éven belüli lejáratokból 23,3 milliárdért vásároltak, míg 68,6 milliárd forinttal felértékelődő devizakötvényeikből 57,4 milliárdot értékesítettek. A háztartások márciusban ezzel szemben 25,2 milliárdért vásároltak állampapírt a magyar intézményi szereplők ütemes kitárazása mellett.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet