BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Állami kézben a spanyol Bankia

A Bankia a héten felgyorsult vergődését látva a spanyol kormány szerda este államosítással zárta le az ügyet, pénteken szigorítják a bankokra vonatkozó tőkekövetelményeket.

2012. május 11. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Eddigi politikájának hátat fordítva a spanyol kormány szerda éjjel államosította az ország negyedik legnagyobb pénzintézetét, a Bankiát. Az elmúlt három napban felgyorsultak az események, a bank fizetőképessége miatt a madridi tőzsdét mélybe rántó aggodalmaskodás után lépett Mariano Rajoy kormánya, és a pénzintézet anyavállalatának, a BFA-nak nyújtott korábbi 4,5 milliárd eurós mentőövet változtatták részvénnyé, teljesen átvéve a társaságot. Ezáltal a Bankiában 45 százalékos részesedéssel rendelkezik majd az állam, amely ígéretet tett arra, hogy a szükségesnél több, értesülések szerint 10 milliárdos tőkeinjekciót juttat a pénzintézetnek. A tervek szerint a két társaságot egybeolvasztanák és így teljes lenne a kormányzati kontroll − írta a Reuters.

A lépés utáni kormányzati állásfoglalás szerint az intézkedéssel a bankszektor már biztonságban van, és ennek érdekében pénteken még további lépésekre is sor kerül az ingatlanpiac 2008-as összeomlása óta a nem teljesítő hitelek megugrásától szenvedő iparág aládúcolása érdekében. A kormány ugyanis lapértesülések szerint pénteken szólíthatja fel a spanyol pénzintézeteket, hogy a februárban meghirdetett 53,8 milliárdos idei tartalékoláson felül további akár 30-35 milliárd eurónyi céltartalékot képezzenek a nem teljesítő portfólióra − írta a Financial Times. Azok a jellemzően kisebb regionális pénzintézetek, amelyek a céltartalékolási ráta követelményének nem tudnak eleget tenni, egy bizonyos díj fejében állami garanciát kapnának. A 2010-ben hét megrendült regionális bank összevonásával létrehozott Bankia a 180 milliárd eurónyi összes problémás spanyol ingatlanhitelből mintegy 32 milliárdért felel egymaga.

A lakosság egyelőre nyugodtnak tűnik, a betétesek nem kezdtek a szokottnál nagyobb pénzkivonásba. A sors iróniája, hogy a Bankia épp az állami kimentés helyett ment tőzsdére. Jelenleg viszont egyre inkább úgy tűnik, hogy a beiktatásakor a közpénzből történő bankmentéstől elzárkózó Rajoy-kormány mindent elkövet annak érdekében, hogy Spanyolország ne jusson Írország sorsára. A Rajoy-kabinet szeme előtt így sokkal inkább a belga (Dexia), brit (RBS) és német (tartományi bankok, Commerzbank) megoldás példája lebeghet, miszerint részesedésért cserébe állami tőkeinjekciókkal és magasabb tartalékolási szabályok megfogalmazásával próbálhatja stabilizálni bankszektorát. Kritikusabb elemzők szerint azonban a februári reform után pénteken várható újabb bejelentés csak azt bizonyítja, hogy próba-szerencse alapon kapkod a kormány és nem számol a tömeges bedőlések rendszerszintű kockázatával.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet