BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Erős évkezdet a hedge fundoknál

Öt éve nem látott lendülettel indították a 2012-es esztendőt a hedge fundok, az első negyedév 5 százalék körüli hozamával ledolgozták a tavalyi veszteségeket, miközben nettó eszközértékük is csúcsra jár.

2012. április 27. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A hedge fundok (a magyar származtatott alapok nagyobb unokatestvérei) 2006 óta a legerősebb évkezdetet tudhatják maguk mögött, ám teljesítményük még így is bőven a nagy nemzetközi indexek mögött kullogott. A Hedge Fund Research (HFR) adatai szerint ugyanis egy átlagos alap 4,94 százalékos hozamot ért el az első negyedévben, míg a Hennessee Group által követett instrumentumok 4,6 százalékot hoztak az időszak során, szemben az S&P−500 12 százalékos növekményével. Mindezt ráadásul úgy, hogy márciusban a HFR adatbázisában szereplő 2000 hedge fund átlagban 0,01 százalékos veszteséget szenvedett el, a februári 2,12, illetve a januári 2,78 százalékos emelkedés után. A lemaradás legfőbb oka a portfóliókezelők konzervatív pozicionáltsága − véli Charles Gradante, a Hennesse Group vezető partnere.

Hozzáállásuk annak tükrében cseppet sem meglepő, hogy tavaly az iparág legnagyobbjai is horribilis mínuszokat szenvedtek el rossz tippjeik miatt. Így aztán az alapok kezelői óvakodtak nagyobb tétet tenni az eurózóna válságának enyhülésére, illetve az amerikai gazdaság robusztusabb talpraállására − vélik a Reuters által megkérdezett elemzők. Ennek megfelelően csak kevés ismert hedgefund-menedzser tudott igazán erős első negyedéves teljesítményről beszámolni. Hiába ugyanis egy erős és egyértelmű trend, ha az alapkezelők túl nagy pozíciókat tesznek az emelkedésre, egy hirtelen nagy fordulat a jelentős tőkeáttétel miatt óriási pusztítást tud okozni. Az első negyedévben így a legnagyobb nyertesek azok a hedge fundok voltak, amelyek elsősorban a technológiai, illetve az egészségügyi szektor szereplőinek részvényeibe fektetettek, ezek a HFR adatai szerint átlagosan 6,75 százalékos hozamot tudtak elérni, igaz, ez is alig több mint a fele az S&P időszaki szárnyalásának. A legnagyobb vesztesek viszont egyértelműen az árfolyamok esésére kihegyezett short alapok voltak, 10,25 százalékos bukóval.

Összességében azonban nem csupán az erős évkezdettel büszkélkedhetnek a hedge fundok, a HFR legfrissebb felmérése szerint ugyanis az első negyedévben 16 milliárd dollár friss pénzt tudtak bevonni az alapok. A mintegy 5 százalékos hozamot is beszámítva a szektor teljes nettó eszközértéke elérte a 2130 milliárd dollárt, megdöntve ezzel a múlt év közepén beállított előző, 2040 milliárdos rekordot. A tőkebeáramlás terén a legnépszerűbbek a relatív árazást, illetve a gazdasági modellezést alkalmazó, kötvényekre kihegyezett hedge fundok voltak, rendre 12,4, illetve 7,8 milliárdos beáramlással. Ezzel párhuzamosan a befektetők 2,9 milliárd dollárt vontak ki a részvényekre specializálódott alapokból. Az ügyfelek mindenesetre jobban bíznak az iparág nagyjaiban, ugyanis míg az 5 milliárd dollárt meghaladó eszközértékű hedge fundok 18,3 milliárd dollárt tudtak bevonni, az ennél kisebbekből 2 milliárd távozott az első negyedév során.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet