BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Minden várakozást túlszárnyalt az Apple

Tarolt negyedéves számaival az Apple, mire részvényei visszanyerték az elmúlt két hét veszteségének zömét.

2012. április 26. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Alaposan rácáfolt az elmúlt két hétben egyre erősödő növekedési félelmekre az Apple második pénzügyi negyedévében elért eredményeivel. A társaság ugyanis 11,6 milliárdos, azaz részvényenként 12,30 dolláros profitról számolt be. Ez nemcsak éves összehasonlításban jelentett 94 százalékos bővülést, de messze meghaladta az elemzők 10,02 dolláros EPS-várakozásait is. Az árbevétel terén is brillírozott a társaság, a 36,87 milliárdos konszenzushoz képest 39,19 milliárd dollárt könyvelhetett el.

A siker két fő eleme: az iPhone és Ázsia. A társaság bevételének 58 százaléka származott az iPhone-ok értékesítéséből, több mint valaha. (Három éve ez az érték még csupán 27 százalék volt.) Az ázsiai − és főleg a kínai − kereslet bővülése is számottevő, a bevételek növekedésének negyede fűződik ugyanis a térséghez, ráadásul ebben a japán eladások nem is szerepelnek.

A fő termékek közül az Apple 35,1 millió iPhone-t értékesített a várt 31,2 millióval szemben, ám az iPadekből eladott 11,8 millió darab a prognózisok alsó határát jelentette, míg iPodokból az időszak során 7,7 millió kelt el, ami 15 százalékos csökkenés, s kis csalódást okozott a Macintosh laptopok 4 milliós eladott darabszáma is. A profittermelő képességet jelző 47,4 százalékos bruttó fedezeti hányad is jócskán túlszárnyalta a várakozásokat, a javulásban a költségek visszafogása mellett szerepet játszott az alkatrészek alacsonyabb beszállítói ára is.

A növekedés motorját Tim Cook vezérigazgató − ahogy arra az elmúlt negyedév dinamikája is rámutatott − Kínában látja, ahol még csak most következik az új iPadek piacra dobása, illetve az értékesítési hálózat bővítése. Az Apple részvényei az április 9-én beállított 636,23 dolláros csúcshoz képest keddig 12 százalékot zuhantak az egyre erősödő növekedési aggályok miatt, ám a gyorsjelentést követően tegnap 9,2 százalékkal, 611,88 dollárra ugrott a jegyzés. A folyó negyedévet illetően mindenesetre sok még a kérdőjel, az Apple hírhedten konzervatív eredményvárakozásában a harmadik pénzügyi negyedévre 34 milliárd dolláros árbevételt, illetve 8,68 milliárdos nyereséget prognosztizált. Mindkét érték szignifikánsan elmarad az elemzői várakozásoktól, előbbire 37,49, míg utóbbira 9,96 milliárd a konszenzus.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet