BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Latin-Amerikában teszi meg tétjeit a Santander

Mexikói egységének részbeni piacra dobásával stuccolná alá tőkehelyzetét a spanyol bankóriás.

2012. április 24. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egy éven belül az ország történetének legnagyobb kibocsátása keretében vinné tőzsdére gyorsan növekvő mexikói részlegét a Banco Santander − értesült az ügyhöz közel álló forrásokból a Dow Jones hírügynökség. A piaci kapitalizációja alapján a legnagyobb európai bankok közé tartozó Santander az információk szerint az elmúlt hetekben kért fel befektetési bankokat a 6−12 hónapon belül esedékes IPO részleteinek kidolgozására. Az ügylet hatalmas összeget szabadítana fel az aktív akvizíciós politikát folytató spanyol bankóriásnál, amely az utóbbi időben számos latin-amerikai érdekeltségében adott túl részben vagy egészben tulajdonrészén. A Santander a befolyó összegből tőkemegfelelési mutatóit és fizetőképességét javítaná, amely hazai és dél-európai hitelportfóliója folyamatos romlása mellett történelmi rekordokat döntögető leírásait tekintve rá is fér a bankra. Az egyelőre viszont még nem tisztázott, hogy mekkora pakettet értékesítene és vajon milyen értékeltségi szintet tudna elérni. Az egyik informátor szerint a 15 és 20 milliárd dollár közötti összeg lehet a reálisan elvárható szint.

A spanyol bank még 2010 júniusában vásárolta meg a spanyol egység azon 24,9 százalékát, ami még nem volt az övé. Akkor a Bank of Americának 2,5 milliárd dollárt fizetett a pakettért, ami az egész céget 10 milliárdra értékelte. A Santandernél szinte már hagyomány, hogy helyi érdekeltségeinek kisebbségi csomagját tőzsdére viszi, 2007-ben 8 milliárd dolláros bevételre tett szert a Banco Santander Brasil 15 százalékos részesedésének IPO-jával. Nemrég a brit és argentin egységek esetében is megkezdte a kibocsátások előkészítését, ám azokat a negatív piaci fejleményekre való tekintettel határozatlan időre elhalasztotta. A Santander a mérlegfőösszege alapján a harmadik legnagyobb mexikói banknak számító egysége tőzsdei kibocsátásának lehetőségét még tavaly kezdte el mérlegelni. A részleg tavaly éves összevetésben 46 százalékkal, 1,3 milliárd dollárra javította eredményét, a hitelkihelyezések pedig éves szinten 30 százalékos ütemben bővülnek a nem fizető állományra képzett céltartalékok folyamatos csökkentése mellett. Az egység súlyát jól érzékelteti, hogy tavaly a Santander csoportszintű nyereségének 10 százalékát adta.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet