Románia előrehaladott tárgyalásokat folytat a Világbankkal egy egymilliárd euró értékű elővigyázatossági hitelszerződés feltételeiről − jelentette be tegnap Bogdan Dragoi pénzügyminiszter. A tárcavezető szerint Romániának mindössze elővigyázatossági okokból van szüksége a hitelre, a pénz tartalékként szolgálna előre láthatatlan helyzetekre. Az egymilliárd euró három évig áll majd Románia rendelkezésére, évi 0,25 százalékos kamatteher mellett. A szerződés aláírására leghamarabb nyáron kerülhet sor. A Világbank a kölcsönért cserébe az adóhatóság (ANAF) átszervezését kérte, amihez szakmai támogatást is ígért. Bukarest tavaly tavasszal írt alá két évre szóló, mintegy ötmilliárd eurós elővigyázatossági hitelszerződést a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Bizottsággal, miután a 2009-ben kötött 20 milliárd euró értékű nemzetközi készenléti hitelmegállapodást sikeresen lezárta. Kérdés azonban, hogy miért van szüksége Romániának egy újabb hitelre, hiszen a pénzügyminisztérium egyre alacsonyabb áron jut forráshoz mind a helyi, mind pedig a nemzetközi piacokon, az előzetes makroadatok megfelelőek és az IMF is úgy látja, hogy az 1,8−2 százalékos GDP-növekedés mellett az államháztartási hiány 3 százalék alatt tartható.
