Több európai blue chip − a hadiipartól az autógyártáson át az élelmiszerszektorig − is emelt tegnap osztalékán, az indokok zömmel az óvatosan optimistább iparági és gazdasági kilátások voltak. A lépést elsősorban a válság során felduzzasztott hatalmas készpénzállományuk teszi lehetővé, amely a jelenlegi alacsony kamatkörnyezetben \"teher\" csupán, ráadásul a kockázatosabb egyesülések és felvásárlások piaca sem pörgött még fel igazán. A kötvények piacán tapasztalható alacsony hozamkörnyezet viszont remek alkalmat teremt a cégeknek arra, hogy kellően magas osztalékkal alternatívát kínálva magukhoz csábítsák a befektetőket. A kiszámíthatóbb osztalékpályával ráadásul könnyebben adhatják el magukat (illetve részvényeiket) rentábilis hosszú távú befektetésként, amelyet kevésbé befolyásol az árfolyam esetleges volatilitása − mondta a Marketwatchnak Joerg de Vries-Hippen, az Allianz Global Investors befektetési igazgatója.
Tegnap a sort az EADS nyitotta, a hadiipari konszern több mint duplázva 45 centre emelte osztalékát. Az árbevétele alapján a világ legnagyobb sörgyártója, az Anheuser-Busch InBev 80 centről 1,20 euróra növelte a közgyűlés elé terjesztett éves osztalékjavaslatát, míg a menedzsment ígérete szerint a jövőben folyamatosan emelkedő osztalékszintet céloz meg. A legdinamikusabb emelést a 2011-re rekordnyereségről beszámoló BMW jelentette be, amely kerek egy euróról 2,30-ra növeli a papíronkénti kifizetést. Persze nem minden cég volt ilyen gálánsan vakmerő, az Aviva biztosítótársaság csupán két százalékkal, 26 pennyre szépítette a tavalyi év eredményére vonatkozó részvényenkénti osztalékot. A pénzügyi szektor szereplői közül azonban még így is kilóg a sorból. Az eurózóna válságától szenvedő iparág több szereplője is az osztalék mértékének csökkentését vagy egyenesen elhagyását jelentette be az utóbbi időben, amiben az egyre terebélyesedő leírások és tetemes veszteségek mellett a szigorodó tőkekövetelmények is komoly szerepet játszottak.
