BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem kellettek az orosz kötvények

2012. március 8. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Gyakorlatilag besült a hétvégi elnökválasztások utáni első orosz kötvényaukció tegnap, pedig év elején még az összes értékesítésen túljegyzés mutatkozott. A külföldi vevők látványos távol maradása mellett a meghirdetett 45 milliárd rubelnyi hétéves kötvényre csupán 9,1 milliárd összértékű ajánlat érkezett az elsődleges forgalmazóktól, amelyből végül 8 milliárd rubelt (270 millió dollárt) fogadott el a pénzügyminisztérium. Elemzők a katasztrofális eredményt részben a negatív görög híráram miatt romló nemzetközi hangulattal magyarázták, ám szerepet játszhatott benne a belpolitikai bizonytalanságok miatt az utóbbi időben folyamatosan gyengülő rubel is.

A moszkvai tőzsdemutatók kedden három hónapja legrosszabb teljesítményüket mutatták, miután a Fitch arra figyelmeztetett, hogy a kampány során Putyin által beígért kiadások megvalósításuk esetén veszélyeztethetik a költségvetés fenntarthatóságát és adott esetben leminősítést vonhatnak maguk után. Oroszország fő bevételi forrását az ország nyersanyag-, gáz- és olajexportja jelenti, az utóbbi években ezért nem is szorult nagymértékű forrásbevonásra a piacról, ám 2007 óta a nullszaldóhoz szükséges olajár megháromszorozódott. A Citigroup elemzői szerint ha Putyin minden ígéretét betartaná, úgy 150 dolláros olajárra lenne szükség a költségvetési egyensúlyhoz − igaz, a Brent tegnap már 122,50-nél járt.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet