BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyorsabb lesz az elszámolás

2012. március 8. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A központi elszámolóházakra és értéktárakra vonatkozó egységes szabályozási keret felállítására tett javaslatot szerdán az Európai Bizottság (EB) − áll az intézmény közleményében, amely szerint a cél az elszámolás hatékonyságának és biztonságának növelése. Ennek érdekében a tőzsdén vagy egyéb szabályozott piacon forgó értékpapírok esetében az elszámolást egységesen az üzletkötést követő két munkanapban maximalizálnák (ez Magyarországon jelenleg t+3 nap).

Szankcióval sújtanák azt a piaci szereplőt, aki az elszámolás időpontjában elmulasztja az értékpapírok szállítását, valamint arra köteleznék, hogy a kérdéses papírokat a piacon vegye meg és szállítsa le az ügyfélnek. A kibocsátóknak és befektetőknek ezenfelül szinte az összes értékpapírról elektronikus nyilvántartást kellene vezetniük és tőzsdei vagy más szabályozott piaci kereskedésnél azokat az értéktárakban (Magyarországon így a Kelernél) is rögzíteni kéne. Az EU-n belül engedélyezett központi értéktárak úgynevezett útlevelet kapnának, amely feljogosítaná őket, hogy másik tagállamban is szolgáltatást nyújtsanak, így a kibocsátók és befektetők elvileg szabadon választhatnak majd mind a harminc európai központi értéktár közül.

A könnyebb átjárás érdekében így az uniós központi értéktárak székhelytől függetlenül hozzáférnek majd bármely más értéktárhoz vagy egyéb piaci infrastruktúrákhoz, például kereskedési helyszínekhez vagy központi szerződő felekhez. A menetrendnek megfelelően az Európai Parlament és a tagállamok tárgyalják meg, illetve szavaznak majd a javaslatról.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet