− Felgyorsultak az események az E-Starnál, Kassai Ákos vezérigazgató távozásával ön vette át a vezetést. Szervezeti szinten milyen átalakításokat valósított meg a cégnél?
- Alapvetően a kialakított szervezeti forma nem volt alkalmas arra, hogy a gyorsan növekvő szervezetet és a központi információigényt és ellenőrzést kiszolgálja. Emiatt első körben a központban születtek a menedzsmentet érintő leépítések, hogy egy jóval hatékonyabb és olcsóbban működő szervezet jöjjön létre. Három országban vagyunk jelen, a százmillió eurós árbevétel pedig nem teszi fenntarthatóvá, hogy 6 millió eurót meghaladó központi költséggel működjön a társaság.
− A hatékonyságjavító intézkedésekkel összesen mekkora összeget kívánnak lefaragni a költségoldalon? A központi költségek esetében már közzétették, hogy 6 millió euróból 3,5 milliót meg lehet fogni.
- Így van, a leépítések költségvonzatait és áthúzódó hatását kiszűrve éves szinten 2,5 millió eurós központi költséggel számolunk, ami teljesen tisztán 2013-tól működhet. Ezenfelül leépítjük a Lengyelországban létrehozott másodlagos központot, ami további 800 ezer eurós megtakarítást jelenthet. További megtakarítási potenciál rejlik az OPEX-ben, ami 5 milliárd forint csoportszinten, tehát 16-17 millió euró. Projekttársasági szinten a szervezetkarcsúsítás, illetve a műszaki és pénzügyi kontrolling tudatosabb végrehajtása lehet megoldás. A cél, hogy feladatelvű költségvetést csináljunk, az első félévet a projektek és a működés felülvizsgálatára szánjuk, amelynek eredményéről majd értesítjük a részvényeseket is.
− A harmadik negyedévben üzemi szinten veszteséget hozott, hogy nem sikerült beindítani 18 millió euró értékű beruházást Romániában. Ezzel jelenleg mi a helyzet, illetve hogy áll a többi, jelenleg futó projekt?
- A romániai projekteken, Marosvásárhelyen és Zilahon is történtek beruházások, ám ez csak azon elemekhez történő hozzányúlást jelentette, ahol a legnagyobb veszteség keletkezett. Jelenleg úgy látjuk, hogy ezekkel együtt Románia nulla pozitív EBITDA-t hoz együttesen.
A teljes portfóliót tekintve a projektek áttekintése és felülvizsgálata szükséges. Ennek a továbbiakban teljesen automatikusnak kellene lennie, legalább évente egyszer, vagy ha a jogszabályi és gazdasági környezetben komolyabb változások állnak elő. Megvizsgáljuk a komoly készpénztermelő képességgel bíró beruházásokat is, hogy ott lehet-e javítani a hatékonyságon. A cél tehát most az, hogy a meglévő eszközeinket a lehető legjobban üzemeltessük és ne további terjeszkedésre fokuszáljuk erőforrásainkat. A felülvizsgálatnak magyar, lengyel vagy román projektek is áldozatul eshetnek. Reményeim szerint azonban megtaláljuk azokat a kevésbé készpénzemésztő megoldásokat, amelyek EBITDA-pozitívvá képesek tenni a romániai projektjeinket is.
− A magyar tőzsdei cégek történetében több akvizíció is balul sült el, így utólag visszatekintve hogy értékeli az Eetek felvásárlását?
- Az Eetek megvásárlása egy teljesen tudatos terjeszkedési lépés volt a részünkről. A tőkepiacoknak van egy természetes viszolygása az akvizíciókkal kapcsolatban, mivel azokat nem tekinthetik organikus növekedésnek. Ezt megértem és elfogadom. Úgy gondolom azonban, hogy egy felvásárlás, ha tudatosan zajlik, az semmivel sem rosszabb, mint egy zöldmezős beruházás.
− Tehát további akvizíciókra is számíthatunk a társaságnál?
- Nem szerencsés a növekedésről és új projektekről beszélni egy olyan cég esetében, amelynek a közelmúltban még akadtak likviditási problémái és ahol a finanszírozás teljes rendszerét stabilizálni kell ahhoz, hogy tovább növekedjen. Az E-Starnál is el kell gondolkodni azon, hogy célszerű-e az általunk kalkulált megtérülési elvárásoknak éppen csak megfelelő új kapacitást kiépíteni, vagy egy lényegesen jobb megtérüléssel bíró, azonnali készpénztermelő képességgel bíró akvizícióba vágjunk bele. A régióban a finanszírozási lehetőségek beszűkülése folytán rengeteg projekt eladóvá vált, és ezek az eszközök kellőképpen alulértékeltek. Az elkövetkező néhány évben ezért az akvizíciók a magyar, lengyel és román piacokon az E-Star növekedésének motorjai lehetnek.
Amikor elindult a nagyvállalati építkezés az E-Starban, akkor a menedzsment hátrébb sorolta a rendelkezésre álló kisebb projekteket. Újra nyitni kellene az ilyen, 50−200 millió forintos fejlesztések irányába is. Első körben azonban meg kell oldani azokat a finanszírozási problémákat, amelyek 2011 májusától végigkísérték a társaságot.
− Az E-Star esetében a forrásbevonás az elemzői oldalról is leggyakrabban felmerülő kérdés a társasággal kapcsolatban. Korábban a menedzsment jelezte, hogy projektalapú finanszírozásról vállalati alapúra térne át. Ez ügyben történt már előrelépés?
- A vállalati alapú finanszírozásra való áttérésről szóló döntés célja az volt, hogy a meglévő hiteleinket konszolidáljuk. Nagy könnyebbséggel járna, ha a magyarországi negyven projektfinanszírozási hitel egy portfólióba kerülne. Ezzel a korábbi menedzsment próbálkozott, amint látszik, nem túl nagy sikerrel. A céget a jövőben úgy kell strukturálni, hogy projekthiteleket társítsunk az új beruházásokhoz, finanszírozhatóvá téve az egész struktúrát. Ellenkező esetben vállalatfinanszírozási oldalról nagyon komoly nehézségekbe fogunk ütközni. Bár a válság óta kétségkívül folyamatosan nehezülő pályán kell a cégeknek forrást keresni, mégis úgy látom, hogy elsősorban nem a környezet nehézsége, hanem saját belső okok vezettek ahhoz, hogy végül vagy időben, vagy minőségben nem úgy jutottunk forráshoz, ahogy azt elképzeltük. Ezért is bízom abban, hogy a társaság szervezeti átalakításával ezek a nehézségek meg fognak oldódni.
− Mi a helyzet a korábban beharangozott OTP-hitellel?
- Az Eetek-akvizíció magyar lábának refinanszírozása nyújthatna lehetőséget az ügylet végső pénzügyi lezárásához. A szerződési lezárások már megtörténtek, csak a restrukturáláshoz szükséges források nem állnak maradéktalanul rendelkezésre a tényleges pénzügyi lezáráshoz. Folyamatosan kapcsolatban állunk az OTP-vel, a minap megkaptuk az új finanszírozási feltételeket, a tranzakciót ugyanis újra kellett strukturálni, melyet most vizsgálunk. Ezen túl több más lehetőségünk is van. Sok, talán túl sok párhuzamos projekt folyik a finanszírozásnál. Tisztában vagyunk azzal, hogy befektetőink fő aggodalma most a vállalat finanszírozásával kapcsolatos, ezért is igyekszünk mielőbb rendbe tenni ezt a területet.
