BUX 138839.16 -0,47 %
OTP 44810 -0,24 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Roham indulhat a román papírokért

Az elmúlt napokban jelentős mozgolódás volt tapasztalható a román piacokon, a bukaresti értéktőzsdén (BVB) megduplázódott a napi forgalom. A magas osztalékban bízó befektetők és a küszöbönálló ipo-k tovább srófolhatják az árakat − mondta a Napi Gazdaságnak az OTP Romania vezetője.

2012. február 3. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A fokozódó érdeklődés részben azzal magyarázható, hogy a csökkenő kamatok miatt a fix hozamú eszközökből a tőke egy részét a részvénypiacra irányítják a befektetők − véli Diósi László, az OTP Romania vezérigazgatója. A román blue chipek profit-előrejelzése biztató, a vállalatoktól ezért várhatóan a banki betétek kínálta kamatokat meghaladó osztalékra lehet számítani, ami szintén hozzájárul a likviditás növekedéséhez. A kárpótlási alap (Fondul Proprietatea, FP) papírjainak napok óta tartó rallyja az árfolyamot ismét a 0,5 lejes lélektani határ fölé emelte. Noha a 2011 elején piacra dobott részvények az év eleje óta több mint 20 százalékot erősödtek, azokkal továbbra is a névértékük 53 százalékán kereskednek; Diósi szerint azért, mert a szorult helyzetben lévő kisbefektetők azonnal piacra dobják részvényeiket.

A trend azonban fordulóban van − állítja Diósi, mivel az állami részesedés az FP-ben gyakorlatilag nullára csökkent, miközben a külföldi alapkezelők tulajdonrésze folyamatosan nő. Bukarest több állami vállalatot készül privatizálni, köztük értékes energetikai cégeket, amelyekben az FP jelentős tulajdonrésszel rendelkezik. Az alapot kezelő Franklin Templeton Investments tervei között az FP varsói listázása is szerepel, mindezeket figyelembe véve rövid távon a 0,6 lejes célárat valószínűsítjük − mondta Diósi. A piaci szereplők egy része azonban szkeptikus, a privatizációs listán ugyanis több veszteséges vállalat szerepel, ráadásul tavaly a Petrom ipo-ja érdeklődés hiányában látványos kudarcba fulladt − az OTP romániai vezetője szerint azonban egy vállalat kibocsátásának sikere a papírok bevezetési árában van. A bankvezér kibocsátás esetén egy legalább 10-15 százalékos diszkontot tart elfogadhatónak.

A legjelentősebb ipo idén a Romgaz listázása lehet, a 2010-ben 851 millió eurós forgalom mellett 155 millió eurós profitot termelő energetikai cég 15 százalékának eladását többek között a Goldman Sachs és az Erste készíti elő. A 400 millió euróra becsült ipo-ra leghamarabb júliusban kerülhet sor. Bukarest emellett még az idén piacra dobja a Transelectrica és a Transgaz 15-15 százalékát, újra próbálkozik a Petrom 9,84 százalékának eladásával, de privatizálni szeretné még többek között a Tarom légitársaságot, a Nuclearelectricát, a CFR vasúttársaságot, a postát, a Hidroelectricát és az Oltchimet is.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet