BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kartellügybe keveredett a Mol Romániában

Európai szinten kiemelkedő, összesen 205 millió eurós bírságot szabott ki a bukaresti versenyhivatal a Romániában jelen lévő olajipari társaságokra – köztük a Molra – kartellezés miatt. A Mol 18,5 millió euró bírságot köteles fizetni.

2012. január 11. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A román versenyhivatal indoklása szerint az OMV Petrom Marketing, az OMV Petrom, a Rompetrol Downstream, az ENI Romania, a MOL Romania Petroleum Products és a Lukoil Romania versenyjogi szabályokat sértett, amikor 2008-ban egységesen vonták ki termékpalettájukról az ECO Premium néven ismert üzemanyagot, egy drágábbal helyettesítve azt. Az olajtársaságokat egyenként vizsgálták, a bírságot annak függvényében állapították meg, hogy a cégnek milyen szerepe volt a kartellben − mondta Bogdan Chiritoiu, a versenyhivatal elnöke. A határozat az OMV Petromot és az OMV Petrom Marketinget − mint a kartellezés kezdeményezőjét − összesen 137,2 millió euró megfizetésére kötelezi, a Mol Romaniára kiszabott bírság összege 18,5 millió euró, ami a vállalat 2010-es üzleti forgalmának 3 százaléka.

Az olajtársaságok cáfolják a szerintük alaptalan vádakat, és bírósághoz fordulnak. Az ECO Premium kivonása a termékportfólióból egyéni üzleti döntés volt, és nem megállapodás vagy összehangolt magatartás eredménye − áll a Mol lapunkhoz eljuttatott közleményében. A magyar olajtársaság kérni fogja a végrehajtás felfüggesztését és a döntést megtámadja a bukaresti fellebbviteli bíróságon. Mivel a Mol még 2004-ben megszüntette a fémes adalék anyagot tartalmazó üzemanyagok gyártását, az ECO Premiumot teljes mértékben a helyi piac gyártóitól és forgalmazóitól szerezték be − állítja a Mol.

A román adóhatóság (ANAF) 2011. január elején nyilvánosságra hozott egy jelentést, mely szerint a helyi olajtársaságok 2010-ben többször is önkényesen emelték az üzemanyagárakat, annak ellenére, hogy sem az olaj világpiaci árának alakulása, sem az árfolyamváltozás nem indokolta azt. Az elmúlt három évben 84 százalékkal, átlagosan 1,3 euróra drágult egy liter üzemanyag Romániában, az árnövekedés üteme európai viszonylatban csak Görögországban volt nagyobb, ahol 98 százalékkal nőttek az árak. A vállalatok egységes álláspontja szerint az ólompótló adalék anyagot tartalmazó benzin kivonása gazdasági megfontolásból történt, az eladások folyamatosan apadtak az ezen üzemanyagtípust használó idősebb járművek számának csökkenésével: az ECO Premium eladásából származó bevételek a teljes forgalom alig 3 százalékát adták.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet