Visszafogott gyengüléssel zártak a jelentősebb nyugat-európai tőzsdék irányadó indexei pénteken. Az egész hetet tekintve sem jobb a kontinens teljesítménye, az összeurópai FTSE 300 index 2,8 százalékkal gyengült. A szektorok között a technológiai papírok voltak a nap vesztesei, miután a tengerentúlon a Blackberry okos telefonokat gyártó RIM éles profitcsökkenést jelentett. Pedig reggel még biztatólag hatott, hogy az olasz miniszterelnök túlélte a parlamenti bizalmi szavazást.
A hangulatot továbbra is az eurózóna jövőjével kapcsolatos aggályok határozzák meg elsősorban, a Reuters által idézett piaci szereplők szerint félő, hogy a hétvége újabb leminősítést hoz majd valamely ország vagy cégek számára. A zárás után kiderült, nem voltak alaptalanok a befektetői félelmek: Belgiumot leminősítette, Franciaország kilátását negatívra rontotta, hat euróövezeti országot pedig leminősítésre jelölt a Fitch Ratings, gyakorlatilag megoldhatatlannak nevezve az euróövezeti adósságválságot. (A hitelminősítő nem sokkal korábban globális nagybankok besorolásán rontott.)
Az öreg kontinensről érkező hírek hatására a tengerentúlon is fogyni kezdett a lendület napközben, és az indexek napi mélypontjuk közelében álltak a kereskedés végén. Annak ellenére, hogy a piac nem értékelte kedvezőtlenül az amerikai inflációs adatot, amely gyakorlatilag a pénzromlás ütemének stagnálását jelezte novemberben. A hét utolsó tőzsdenapján az olaj ismét veszített határidős jegyzéséből, és immár 94 dollár alá került a NYMEX-n. Bár az arany mintegy másfél százalékos drágulással zárt, azonban az alig valamivel 1600 dollár fölötti árfolyam így is közel 7 százalékos heti gyengülést jelez. A következő héten várhatóan ismét az európai fejlemények állnak majd a befektetők figyelmének középpontjában.
