BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Energiaügyekben kerüli a kormány a nyilvánosságot

2011. november 18. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Veszélyes tendencia alakult ki a hazai energetikában, a kormány másfél éves regnálása alatt ugyanis nem született sok törvény, ám azok annál átfogóbbak voltak és jelentős meglepetéseket is tartalmaztak − derül ki az Energiaklub és a Méltányosság Politikaelemző Központ közreműködésével készült, A második Orbán-kormány energiapolitikája című tanulmányból.

Az energiajog tükrözi az új kabinet általános jogalkotási filozófiáját: egyéni képviselői javaslatokkal és az adott jogterület egészére kiható salátatörvényekkel, törvénymódosítókkal szabályoznak. Az elfogadott kilenc törvény valójában az egész energetika területén kifejtette hatását. A jogalkotás pedig jellemzően a társadalmi nyilvánosság megkerülésével történik − noha ezzel ellentétes tartalmú törvényt éppen az új kormány hozott. Túlfeszítettnek tűnik a jogalkotás tempója is − mondta Antal Attila, az Energiaklub munkatársa. Így egyrészt nem jelennek meg a fontos szakmai, civil javaslatok a jogszabályok előkészítésénél (a legtöbb esetben nincs is ilyen), másrészt a belső viták elfojtása miatt az éledező szakmai-politikai konfliktusok (például a Lázár−Bencsik vita) kibeszéletlenek maradnak.

A tanulmány szerint a kormány jogalkotási szempontból az energetika területét állami monopóliumnak tekinti, ahol sem politikai, sem szakmai ellenvéleményeket nem szívesen hallgat meg. Az energetikai stratégiaalkotásra emellett jellemző az inkoherencia is, illetve rendkívül csekély a minisztériumok közötti információáramlás.

Major András
Major András

Ez is érdekelhet