Az elmúlt héten a gazdasági, gazdaságpolitikai hírek és az ezek nyomán feltételezett jövőbeli kereslet rángatta az olajárakat, amelyek a WTI esetében 1 dollárral, 94,4 dollárra, míg a Brentnél 2,4 dollárral, 112,2-re emelkedtek péntekre. A kínálati oldalon az Egyesült Államok alacsony finomítói készletei eredményeztek áremelkedést, amit a különösen hideg, hóviharoktól terhes időjárás tovább erősített, annak ellenére, hogy az adatok szerint az alacsony készletszint jobbára az európai és dél-amerikai export következménye. A következő napok enyhülést hoznak az időjárásban, de a jelek szerint a fűtési igény így is szignifikánsan magasabb marad a szokásosnál.
Líbia olajminisztere bejelentette, hogy az ország napi kitermelése 570 ezer hordóra emelkedett, ami jó hír, csakhogy ebből eddig nem sok került exportra, így ez nem segített a prompt piacnak, a helyettesítőnek számító azeri és nyugat-afrikai olaj ára magas maradt. Javítja a kilátásokat, hogy a napi 150 ezer hordós októberi líbiai export novemberben 350 ezer hordóra emelkedhet, novemberi szállításra máris napi 240 ezer hordóra érkezett ajánlat az országból. Ez a következő hetekben nyomás alá helyezheti nemcsak a jó minőségű olajakat, hanem az északi-tengeri piacot is.
Mindez a kiábrándító nem OPEC-kínálattal párosulva egy darabig még támaszt adhat a Brent árának, mivel a finomítók olajéhsége a téli felkészülés jegyében emelkedik, a fizikai kínálat viszont nem vagy csak ennél lassabban. Ez a helyzet akár 2012 tavaszáig is kitarthat, akkor viszont jelentős áresésnek lehetünk majd tanúi, így a jövő év egészében 93 dolláros átlagárra számítunk. Ezt a forgatókönyvet jelentősen átírhatja a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség e heti jelentése, miszerint Irán hamarosan atomfegyver birtokában lehet, ami jelentősen növelné a biztonságpolitikai kockázatokat.
