BUX 139869.86 0,18 %
OTP 45900 -0,15 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szigorítás vár az árupiacokra

2011. október 19. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hónapokon át húzódó egyeztetések és viták után tegnap szavazott a határidős piacokat felügyelő amerikai CFTC az árupiacokon felvehető pozíciók méretének korlátozásáról. A befektetők és brókerházak által olcsó politikai demagógiának minősített lépés célja, hogy korlátozza a spekulatív pozíciók olaj- és gabonaárfolyamokra gyakorolt hatását. A végleges változat egyes kérdésekben mindenesetre puhult az egy hónappal korábbi tervezethez képest, így például nem kell majd minden esetben aggregálni egy-egy piaci szereplő teljes kitettségét − írta a Reuters. Ennek ellenére egy piaci szereplő legfeljebb az adott lejárati hónapban leszállítható teljes termékmennyiség 25 százalékára nyithatna pozíciót, amit a CFTC az árutőzsdékkel együtt ellenőrizne. Az új, szigorúbb szabályok a felügyelet becslései szerint az első évben 100 millió dollár költséget jelentenének az érintett cégeknek. A Reuters információi szerint biztosra vehető, hogy a döntést perben támadják meg az intézkedés kárvallottjai, részben arra hivatkozva, hogy a korlátozások a kockázatosabb, lazábban felügyelt árutőzsdékre terelhetik a forgalmat.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet