Tizenkét évvel ezelőtti tőzsdére lépése óta történetének második veszteséges negyedévét zárta az egykor a befektetési bankok üdvöskéjének számító Goldman Sachs, amely a szeptemberben záruló időszakban 84 centes részvényenkénti mínuszt szenvedett el. Ez nemcsak a tavalyi azonos időszak 2,98 dolláros papíronkénti nyereségéhez képest jelent óriási visszaesést, jócskán alulmúlja a 16 centes veszteségről szóló konszenzust is.
A visszaesés mögött a gyorsjelentés szerint a befektetői bizalom romlása áll, ami a kereskedési bevételek érezhető csökkenésében mutatkozott meg. A korábban fejőstehénnek számító kötvény-, deviza- és árupiaci kereskedésre kihegyezett üzletág bevétele például 36 százalékkal zuhant. Egyszeri tételek is rontották az időszak eredményét: a Commercial Bank of China-paketten 1,05 milliárdot bukott a Goldman. A pénzintézet 3,59 milliárd dolláros bevételével is csalódást okozott, ezen a soron 4,3 milliárd volt a várakozás a tavalyi 8,9 milliárd után.
A tegnap jelentő másik óriás, a Bank of America 6,2 milliárd dolláros, papíronként 56 centes nyereségről számolt be. Ez papíron ugyan alaposan meghaladja a 20 centes EPS-ről szóló elemzői várakozásokat, illetve a tavalyi azonos időszak 77 centes veszteségét, ám az egyszeri tételek itt is sokat torzítanak. A bank eszközei átértékelésén (azaz a JPMorganhez és a Citigrouphoz hasonlóan saját nemfizetési kockázatának emelkedésére nyitott fedezeti ügyleteken) 4,5 milliárdos pluszt mutatott ki. Ezen felül 3,6 milliárd dolláros adózás előtti nyereséget számolt el a China Construction Bankben meglévő pakettje értékesítésén, valamint 1,7 milliárdot céltartalék-feloldáson. Ezzel szemben az eredményt 2,2 milliárd dollárral húzta vissza a private equity üzletágon és egyes stratégiai befektetésein felhalmozódott veszteség. Igaz, a bevételek terén pozitív fejlemény, hogy a várt 25,92 milliárd dollárral szemben 28,45 milliárdot ért el a nagybank.
