BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hároméves mélyponton vannak az osztalék kifizetések

2011. október 6. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hiába tartja úgy a tőzsdei bölcsesség, hogy eső piacon osztalékpapírt érdemes vásárolni, az amerikai vállalatok inkább készpénzhegyeken üldögélnek, miközben osztalékkifizetéseik hároméves mélyponton állnak. A második negyedévben ugyanis az S&P500 kosarába tartozó cégek nyereségük 27 százalékát fizették ki, szemben a 2008-as 30 százalékkal, míg ugyanebben az időszakban készpénzállományuk kétharmadával, 2770 milliárd dollárra bővült írja a Bloomberg.

Ezzel szemben az elmúlt három évtizedet vizsgálva 41 százalék a historikus átlag a Wells Fargo adatai alapján. Martin Adams, a bank elemzője szerint a kifizetési hajlandóság visszaesésében komoly szerepet játszott a pénzügyi szektor szereplőinek készpénzfelhalmozása, illetve az is, hogy a válság során alaposan visszavágott osztalékokat csak mérsékelten emelték az elmúlt évben.

A befektetők a bikapiaci hossz idején kisebb jelentőséget tulajdonítottak az osztalékoknak, ám az elmúlt időszakban a részvények árfolyam-emelkedéséből elérhető hozam visszaesése miatt már azt várnák el a cégektől, hogy emeljék osztalékkifizetéseiket. A cégek viszont a borús gazdasági és politikai kilátásokra tekintettel inkább felhalmozzák készpénzüket. Ebből pedig első körben inkább részvény-visszavásárlási programokba kezdhetnek majd azok a társaságok, amelyek már olcsónak gondolják papírjaikat véli David Sowerby, a Loomis Sayles & Co. alapkezelője. A pénz ráadásul a jelenlegi árszintek, illetve a nehéz gazdasági helyzet miatt lassuló organikus növekedési lehetőségek mellett már a vállalati felvásárlások egyik fő hajtóereje is lehet.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet