Jelentős, többszázalékos gyengüléssel fejezték be a főbb nyugat-európai és tengerentúli tőzsdeindexek a pénteki kereskedést. Az öreg kontinensen négynapos emelkedést zárt le a hét utolsó tőzsdenapja, Amerikában pedig már második napja lefelé tartottak a mutatók. A Stoxx 600 páneurópai index heti teljesítménye ugyan kisebb pluszt mutat, azonban az augusztus egészében elért 10 százalékos gyengülés 2008 októbere óta a legszerényebb produkciót jelenti. A szinte általános völgymenetben a szektorok között különösen gyengén muzsikáltak az ipari és pénzintézeti papírok is. Utóbbiaknak nem használtak azon értesülések sem, miszerint az amerikai hatóságok több bankot azzal vádolnak, hogy az ingatlanpiaci buborék tetőpontján hamis információkat szolgáltattak az általuk értékesített jelzálogalapú értékpapírokról. A befektetőket pénteken elsősorban az egyesült államokbeli munkaerő-piaci adat bizonytalanította el, miután a számok azt mutatták, hogy az amerikai gazdaságban augusztusban gyakorlatilag nem nőtt a munkahelyek száma. Az adat az elmúlt egy év legrosszabb eredményét jelzi, mindez pedig a globális gazdasági kilátásokra is árnyékot vet. Elemzők szerint a csalódást keltő jelentés fokozza a Federal Reserve-re nehezedő nyomást újabb gazdaságélénkítő lépések megtételére, az azonban egyelőre nem világos, hogy a már szeptemberre várható bejelentés milyen intézkedésekről szól majd. Masszívan emelkedett viszont a kockázatkerülés fokozódásával az arany irányadó határidős jegyzése. A nemesfém árfolyama a NYME-n 3 százalékot közelítő mértékben, csaknem 50 dollárral, 1877 dollár közelébe kúszott föl, ami ismét közel áll az augusztusban fölállított 1891 dolláros csúcshoz. A nyersolaj viszont hasonló mértékben veszített jegyzéséből és 87 dollár alá került az árutőzsdén.
