BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Keveseknek sikerült megverni a BUX-ot

Az utóbbi tíz évben a hazai befektetési alapok kétharmadának sikerült ugyan az inflációt leköröznie, az állampapírhozamokat azonban csak sokkal kevesebbnek. A BUX indexet pedig csak egészen kevésnek, szám szerint háromnak.

2010. december 30. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A hazai befektetési alapok kezelőinek nagy általánosságban nem biztos, hogy büszkének kellene lenniük az utóbbi tíz évben felmutatott teljesítményükre, bár talán nagyon szégyenkezniük sem kell. Az alapkezelők szervezete, a Bamosz adatbázisában 60 olyan alap szerepel, amelynek van tízéves hozama, ezek közül 42-nek sikerült túlszárnyalnia a tízéves kumulált inflációt, ami éves szinten átlagosan 5,4 százalék volt (Napi Gazdaság, 2010. december 29.).

Mindössze három - két részvényalap és egy vegyes alap - konstrukció teljesítménye haladta meg a BUX index évi 10,7 százalékos növekedését, és hét, illetve nyolc tudta meghaladni az RMAX és a MAX kötvényindex évi 8,6, illetve 8,1 százalékos hozamát. Ha azonban figyelembe vesszük azt is, hogy a MAX indexcsalád értékeit az intézményi befektetők felé jegyzett állampapírárakból számolják, aminél a kisbefektetők csak kedvezőtlenebb feltételeket tudnak elérni, valamivel jobb a helyzet. A MAX indexekénél évi fél-egy százalékponttal alacsonyabb hozamelvárás esetén már 15-20 azon alapok száma, amelyek felülteljesítettek.
A legjobb alapok többsége Magyarországon és a környező országokban befektető (kelet-közép-európai) részvényalap (tiszta részvény vagy részvénytúlsúlyos), ezen országok részvénytőzsdéi ugyanis szépen teljesítettek a vizsgált időszakban. Az első tízbe azonban befért két jelentős részvénykitettséggel dolgozó vegyes alap és egy hazai kötvényalap is.

Ami a hozamlista végét illeti, tizenegy alapnak sikerült egy egész évtizedet mínuszban zárnia, ami végképp túlzottan kedvező eredmény. Azt azonban gyorsan tegyük hozzá, hogy ez idő alatt a dollár is sokat (mintegy 25 százalékot) esett, és a fejlett országok tőzsdéi is stagnáltak vagy estek ez év végéig, így aztán nem olyan meglepő, hogy a hatvan alapból a tizenhárom legalacsonyabb hozamú mind vagy valamilyen nemzetközi részvényalap, vagy esetleg devizában befektető kötvényalap, vegyes alap.
Néhány alap eredményeit egyébként fenntartással kéne fogadni, legalábbis az adott kategóriában, mivel menet közben valamikor profilt váltottak, azaz befektetési politikájuk gyökeresen megváltozott. De az is igaz, hogy ennyi idő alatt kisebb-nagyobb változások sok alap működésében, befektetési politikájában előfordultak, így néha nehéz lenne megmondani, hol a határ, melyik azonos ma is korábbi önmagával és melyik nem.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András
Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet