A kölni egyetem pénzügyi kutatóintézetének tanulmánya szerint az amerikai hedge fundok szisztematikusan manipulálják bemutatott hozamaikat - írja a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Annak érdekében, hogy a befektetők szemében vonzóbbak legyenek, rendszeresen hamis adatokat szolgáltatnak az ottani tőzsdei felügyeletnek (SEC). A nagy hedge fundoknak háromhavonta kell portfóliójukról jelentést küldeniük a hatóságnak, ám a kutatóintézet tudósai utánaszámoltak, összehasonlították a részvényekre megadott árakat a nyilvános tőzsdei árfolyamokkal, és rendszeres eltéréseket találtak.
Az úgynevezett szabályozott országokban bejegyzett alapok 5,5 százaléka, a "szabályozatlan" országokban - a lap a Kajmán-szigeteket és Barbadost hozza fel példának - bejegyzett konstrukciók 7,5 százaléka esetében voltak problémák az értékeléssel. A kutatók feltételezése szerint a manipuláció célja, hogy a hedge fundokat a valóságosnál megbízhatóbb, stabilabb hozamú termékeknek állítsák be, amely ritkábban szenved el veszteségeket. A lap emlékeztet arra, hogy az EU-ban egy olyan irányelven dolgoznak, amely az alapok értékelését megbízhatóbbá teszi azzal, hogy független harmadik személyre bízza a feladatot - ám ez az amerikai piacot aligha befolyásolja majd.
