A Budapest Alapkezelő magas inflációra számít, a fejlett gazdaságokban tapasztalt magas költségvetési hiány okozta probléma egyik legegyszerűbb megoldása a hiány elinflálása lehet, amint azt történelmi példák is mutatják - mondta Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója a társaság szerdai sajtóbeszélgetésén. Ilyen történt például az USA második világháború utáni történelmében hosszú időn keresztül. Ráadásul a jelen gazdasági helyzetben szinte minden ország le szeretné értékelni devizáját. Emiatt és a bankrendszerben keringő sok kihelyezetlen hitelforrás miatt szinte bármikor, bármely eszközosztályban jelentősen megugorhatnak az árak.
Ebben a helyzetben az alapkezelő egyik favoritja az arany, amely történelmi csúcs közelében jár és tovább drágulhat. Arra a felvetésre, hogy az arany piacán lufi alakult ki, Duronelly megjegyezte: egy régi mondás szerint az arany ára már 6000 éve buborékot képez. Technikailag nézve pedig lényegében tíz éve töretlen a nemesfém emelkedő trendje. Az aranyon kívül az alapkezelő szerint a feltörekvő piaci részvényeknek és kötvényeknek is vonzó az árszintje.
A cég most egyszerre három alapot indít, az egyik az aranyra koncentrál, a másik az öt leglikvidebb magyar részvényre, a harmadik pedig általában a feltörekvő piaci részvényekre. Az alapokat így vagy úgy, a tartós befektetési számla (tbsz) szabályaihoz igazították. A bankcsoportnál eddig körülbelül ezer darab tbsz-számlát nyitottak, az ezeken elhelyezett ügyfélértékek állománya augusztus végére megközelítette a 13 milliárd forintot.
Magyarországgal kapcsolatban Duronelly megjegyezte: a jelen helyzetben a legfontosabb feladatnak a kockázatkezelést tartja, így szerinte nagyon fontos, hogy minősítésünk ne csússzon le a bóvli kategóriába, mert ebben az esetben sok külföldi intézményi befektetőnek saját szabályai szerint egyszerűen kötelezővé válna elhagynia az országot. Ez a több mint 2000 milliárd forintnyi külföldiek kezében levő magyar állampapír tulajdonosainak is jelentős részét érintheti.
