BUX 138496.80 -0,72 %
OTP 44360 -1,25 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A lakáspiacról jött az újabb pofon

2010. augusztus 24. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A vezető nyugat-európai tőzsdeindexek kedden jelentős, másfél százalék körüli gyengüléssel zártak. A tengerentúlon a gyenge nyitás után a kedvezőtlen számok a mélybe húzták az indexeket, a Dow Jones IA ekkor 10 000 pont alá is benézett. A kereskedés későbbi szakaszában mérséklődtek a veszteségek; a Dow 0,9, az S&P-500 1,1, a Nasdaq pedig 1,2 százalékkal gyengült lapzártánk idején. A hétfői pauza után kedden ismét egy amerikai makroadat borzolta a befektetői kedélyeket, és hasonlóan a legutóbbi számokhoz, a használt lakások piacáról is kedvezőtlen hírek érkeztek, amely tizenöt éves mélypontot mutatott. A hangulatot továbbra is az amerikai és globális gazdaság miatti aggályok határozzák meg, ebből a szempontból a pénteki amerikai GDP-adat különösen fontos lesz. Mindez a részvényektől a biztonságosabbnak tartott befektetések, így például az amerikai államkötvények, illetve az arany felé terelte az érdeklődést. A kontinensről felemás adatok érkeztek: bár a várakozásoknál erőteljesebben bővült júniusban az ipari megrendelések száma az eurózóna országaiban, a tartós fogyasztási javak megrendelései visszaestek. Ez meghatározta a nyugat-európai börzék alaphangulatát is; a gyengülésben élen jártak a nyersanyagiparban érdekelt és építőipari cégek részvényei. A Rio Tinto és a HeidelbergCement mellett például a Lafarge, a világ legnagyobb cementgyártójának papírja is négy százalék fölötti árcsökkenést szenvedett el - utóbbi gondjait a Merrill Lynch leminősítése is tetézte. A londoni Footsie 1,5, a frankfurti DAX 1,3, a párizsi CAC-40 index pedig 1,8 százalékkal süllyedt előző napi záróértéke alá. A Stoxx 600 index pedig 2,2 százalékkal, 248,16 pontig ereszkedett - hasonló mélységekben legutóbb július közepén járt a mutató.

Major András
Major András

Ez is érdekelhet