BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Honda is lehet jó választás

Az európai autógyártók közül a FIAT kecsegtet a legjobb vételi lehetőséggel az elemzők ajánlásai alapján - írta meg lapunk a napokban készített összeállításában (Napi, 2010. augusztus 3.). Mostani körképünkben megnézzük, lehet-e a szektorban ennél jobb lehetőségre bukkanni a Távol-Keleten.

2010. augusztus 8. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A japán autógyártók eddig közzétett gyorsjelentéseiből is leszűrhető, hogy egyre szebb számokkal rukkolnak elő a társaságok és nem ritka a megemelt eredményvárakozás sem. Európai társaikhoz hasonlóan itt is az ázsiai piacok szerepelnek jól, a Suzukinál pedig az indiai piac még ezen belül is plusz húzóerőt jelentett.
A Honda például az adózott profitját a tavalyi 7,5 milliárd jenről 272,4 milliárd jenre növelte az áprilissal kezdődött üzleti évének első negyedévében. Ez a cég történetének legnagyobb első negyedévi nyeresége. Honda gépkocsikból 1,44 millió darab kelt el összesen, ami 23 százalékkal több az egy évvel korábbinál. Honda motorkerékpárokból 2,89 millió darabot adtak el, ami 28 százalékos növekedést jelentett. A társaság bevétele így 17,9 százalékkal, 2361 milliárd jenre nőtt.

A gyorsjelentés óta megjelenő elemzések ugyan nem tornászták sokkal feljebb az elemzők átlagos célárfolyamát, de a jelenleg 2853 jenen forgó részvényre csak 3000 feletti célárak érkeztek, sőt legutóbb a Deutsche Bank 4300 jenes árfolyam mellett maradt a vételi ajánlás mellett. Az átlagosan 3544 jenre növekvő célárfolyam mellett egyetlen elemző sem ajánlja eladásra a részvényt, míg 17 vételi ösztönzés van érvényben.
Két éve nem ért el olyan jó negyedéves profitot a Suzuki sem, mint amilyet most a júniussal végződött három hónapban. Az adózott eredmény 15,16 milliárd jenre nőtt az egy évvel korábbi 2,14 milliárdról. Az üzemi eredmény 6,86 milliárd jenről 31,95 milliárdra emelkedett, a bevétel 14 százalékkal, 656 milliárd jenre bővült. A Suzuki a versenytársakhoz képest viszonylag jobban vészelte át a válságot, mert kínálatában sok a kedvező árfekvésű kisautó és jelentős a részesedése a gyorsan növekvő indiai piacon. A társaság nem változtatott viszont az év egészére vonatkozó korábbi előrejelzésén: 30 milliárd jen adózott eredményt és 2,5 ezer milliárd jen bevételt vár. Az elemzők ebben az esetben sem emeltek céláraikon a jelentés után, azonban ez nem is csoda, hiszen az év eleje óta ezt már bőven megtették. A 2161 jenes jelenlegi célárfolyam 20,7 százalékkal haladja meg a piaci árat, ami valamivel kisebb különbség, mint a Honda esetében látható 24,2 százalék. Jelentősebb árfelhajtó erőt jelenthetne viszont, ha esetleg arról jönnének hírek, hogy a japán autógyártóban további részesedést szerezne az eddig 19,9 százalékos tulajdonos Volkswagen.

A Toyota esetében a nagy kérdőjel az volt, hogy lesz-e hatása az eredményekre a sorozatos visszahívásoknak. Az április-júniusi negyedévben azonban újra nyereséget tudott termelni ez a cég is. A Toyota 190,47 milliárd jenes profitot könyvelt el, szemben az előző év 77,8 milliárd jenes veszteségével, ráadásul a 2011. március 31-ével végződő pénzügyi évére vonatkozó nyereség-előrejelzését 310 milliárdról 330 milliárd jenre növelte, míg a működési profitra vonatkozó tervét 280 milliárdról 330 milliárd jenre módosította.

A társaság esetében eléggé megosztottak az elemzők, hiszen 9 vételi ajánlás mellett 10 tartás és 3 eladás is szerepel a listán. Ugyanakkor a 45,21 dolláros átlagos célárfolyam 21,4 százalékos felértékelődést jelenthet, amennyiben igazuk lesz a szakértőknek. Összességében tehát ezen a piacon sincsenek rossz beszállási pontok, de a FIAT több mint 28 százalékos növekedési potenciálját egyik sem éri el.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet