BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sokat lehet nyerni az autóiparon

A vezető európai autógyártók gyorsjelentései egyre szebb számokat tükröznek, és többen felfelé is módosították előrejelzéseiket. A jó eredmények elsősorban a kínai piaci kereslet jelentősebb bővülésének és a prémium márkák iránt megnövekvő érdeklődésnek volt köszönhető. Mindezek alapján az elemzők is látnak fantáziát a tőzsdén lévő autógyártókban, sőt van, ahol közel 30 százalékos felértékelődést is elképzelhetőnek tartanak.

2010. augusztus 2. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egyre több elemző frissíti az európai autógyártókra megfogalmazott célárát, miután az elmúlt hetekben megjelentek a féléves gyorsjelentések. Ezek alapján egyelőre úgy látszik, hogy az autógyártók kifelé tartanak a gödörből, így nem csoda, hogy az elemzők is egyre jobb árakon látnak fantáziát a részvényekben.
Hétfőn mindjárt négy friss elemzés látott napvilágot a Renault autógyártóról, amely a múlt hét végén tette közzé, hogy nyereséggel zárta a júniussal végződő negyedévet, ráadásul az eladásai valamennyi térségben nőttek. A harmadik legnagyobb európai járműgyártó adózott eredménye 823 millió euró lett az egy évvel korábbi 2,7 milliárd euró veszteség után. A szakértők jóval kisebb, 435 millió euró profitra számítottak. A cég 1,35 millió járművet értékesített az április-június közötti időszakban, 21,7 százalékkal többet, mint egy éve. A Renault globális járműpiaci részesedése ezzel 3,8 százalékra emelkedett a negyedévben az egy évvel korábbi 3,7 százalékról. A számokat mindenestre elég eltérően ítélték meg az elemzők, a célárak ugyanis 33 euró és 50 euró között szóródtak. A hétfői friss célárak közül a legalacsonyabbat a Barclays adta, míg a Magyarországon alig ismert Oddo nevű brókercég 50 dollárra tartja a részvényt. A társaságra egyébként 34 elemző adott ki ajánlást, amelyek átlagos célára 41,44 euró, ez 21,5 százalékkal magasabb a hétfői piaci árnál. Vételre 21 elemző ajánlja a részvényt.

A másik nagy francia autógyártó, a Peugeot-Citroën 680 millió euró adózott eredményt ért el idén január-június között, míg egy évvel korábban még 962 millió euró volt a csoport vesztesége. A működési eredmény a bázisidőszaki 826 millió eurós veszteségről 1,14 milliárd euróra emelkedett. A társaság azt is közölte, hogy reményeik szerint 2015-ben a bevételek több mint fele a jelenlegi 30 százalékkal szemben már Európán kívülről származik.

Az idei év egészében az európai kereslet hétszázalékos csökkenését jósolják a vállalatnál a korábban várt kilencszázalékos visszaeséssel szemben, míg Kínában és Latin-Amerikában 10 százalék körüli piacbővülést várnak. Az elemzők hasonlóan optimisták e cég esetében is, a 33 szakértő 29 eurós árfolyam-várakozása ugyanis jelenleg 26,6 százalékkal haladja meg az aktuális piaci árat. A részvényt 20 elemző vásárolná meg, heten viszont inkább eladnák. Ezek közül a legfrissebb elemzéssel a Standard & Poor's szolgált, amely 20 eurós célárat adott meg. Ezzel szemben az HSBC 38 eurót is megadna 12 hónapos távon a részvényért, így természetesen felhalmozás az ajánlása.

A német gyártók közül a Volkswagen jelentett legutoljára. A német autógyártó értékesítési árbevétele 20,7 százalékkal, 61,8 milliárd euróra, nyeresége pedig az előző évi 500 millió euróról 1,82 milliárd euróra emelkedett. A Volkswagen az eredménybeszámoló alkalmával megerősítette júniusban kiadott idei eredmény-előrejelzését, amelyben a tavalyit lényegesen felülmúló nyereséget helyezett kilátásba. Az idei első félévben 16 százalékkal több, 3,57 millió autót adtak el, a legtöbbet a cég történetében. A növekedés hajtómotorja a feltörekvő térségek, elsősorban a kínai kereslet volt. Európában a növekedés mindössze 4,7 százalékos volt. A gyorsjelentés megjelenése után eddig mindössze a Cheuvreux frissítette célárát, amely 98 euró lett. Az átlag ennél egy kicsit kevesebb, 93 euró, viszont a részvényt 27 elemző ajánlja vételre. A célár ugyanakkor ebben az esetben csupán 12,5 százalékkal haladja meg a jelenlegi piaci árat.

A Daimler német autógyártó az idei nyereségvárakozását is megemelte, miközben arról számolt be, hogy a második negyedévben bővülő globális eladásainak hatására 1,3 milliárd euró profitot ért el. Egy éve az április-június közötti három hónapot közel 1,1 milliárd euró adózott veszteséggel zárta a cég. A Daimler második negyedévi bevétele 28 százalékkal, 25,1 milliárd euróra nőtt az egy ével korábbi 19,6 milliárd euróról. A német autógyártó 2010-ben hatmilliárd eurós üzemi nyereséggel számol. A friss céláraknál ezért sűrűn látható 50 dollár feletti elvárás is, így az átlagos célárfolyam is 48,57 dollárra kúszott fel, ami 17,5 százalékos felértékelődést tartalmazhatna a jelenlegi piaci árhoz képest.

A BMW is közölte már, hogy a vártnál jobb második negyedéves és egész éves teljesítményre számít. A növekedés oka a társaság szerint a javuló üzleti környezet és az erőteljes kereslet a cég új modelljei iránt. A társaság idén a tavalyinál 10 százalékkal többet, több mint 1,4 millió autót akar értékesíteni. A BMW vezetése egyúttal arra is számít, hogy a társaság működési eredménye öt százaléknál is nagyobb mértékben emelkedhet. E cégnél azonban a jó teljesítmény már úgy látszik, beépült a várakozásokba, hiszen a 46,39 eurós átlagos célár csupán 12,4 százalékkal magasabb a piaci árnál. Ugyanakkor e részvényt mindössze három elemző ajánlja eladásra 27 vétel megfogalmazása mellett.

Az olasz FIAT is újra nyereséget tudott produkálni a második negyedévben. Az április és június közötti időszakban az olasz cég 113 millió eurós nettó nyereséget és 651 millió eurós úgynevezett kereskedői nyereséget (kamat- és adófizetés előtti, valamint egyszeri bevételeket és kiadásokat is tartalmazó nyereség) könyvelhetett el, ami csaknem duplája volt a Bloomberg elemzői által prognosztizált 359 millió eurónak. A forgalom 12,5 százalékkal, 14,8 milliárd euróra nőtt. A jó eredményt a teherautók és mezőgazdasági gépek iránt megnövekedett forgalomnak tudja be a vállalat, a kereslet fellendülése leginkább az Iveco és a New Holland márkák esetében volt érezhető. A prémium márkák eladásainak erősödéséből azonban az elsősorban alacsony árú márkáiról híres FIAT kimaradt. Ugyanakkor a legfrissebb elemzői célárak egyre optimistábbak az olasz autógyártóval kapcsolatban is. A múlt hét végén már 15 euró feletti várakozás is megjelent. Ennél ugyan a konszenzus jóval alacsonyabb, 12,6 eurót tesz ki, ami azonban 28,8 százalékkal haladja meg a piaci árat. Érdekes azonban, hogy az elemzők itt a legmegosztottabbak. Az ajánlást adók közül ugyanis 17 vételi és 4 eladási ajánlás mellett 11 tartás van.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet