A Magyar Energia Hivatal (MEH) - a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium rendeletére hivatkozva - július 15-én visszavonta a szélerőművi kapacitás létesítésére 2009 augusztusában kiírt pályázatát - a döntést szakmai és civil szervezetek is erőteljesen kifogásolták (Napi, 2010. június 30.). A múlt héten ismertetett Új Széchenyi terv által kijelölt hét kitörési pont között a második helyen szerepel a Megújuló Magyarország - zöld gazdaságfejlesztés. A megújuló energiaforrásokról szólva a szöveg úgy fogalmaz, hogy elsősorban az erdészetből és mezőgazdaságból származó biomassza, a biogáz, a mezőgazdasági alapú bioüzemanyagok, a geotermikus és termálenergia, másodsorban a napenergia, a szélenergia és a vízenergia jelentik a megújuló energiaforrások alappilléreit. A szélenergiáról az anyag azt írja: "Magyarországon 2006 tavaszáig 330 megawatt kapacitásra adott engedélyt a MEH, azonban jelenleg mintegy 201,325 megawatt kapacitás (108 darab szélerőmű) üzemel. További kapacitások létesítésére nyílt pályázati lehetőség 2009-ben. A pályázható szélerőmű-kapacitás összes mennyisége 410 megawatt." A vitairatot július 28. dátummal keltezték - a pályázatokat július 15-én vonta vissza a MEH.
A Napi szerette volna megtudni, mikor várható új pályázat kiírása, de kitérő választ kaptunk. A szaktárca azt közölte, hogy a pályázatok kiírását azon rendelet alapján kell végezni, amelyet a korábbi Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium hozott még 2009-ben, ez azonban nem tartalmaz utalást az időpontra. A MEH a közleményen túl nem kívánta kommentálni az ügyet. A kormány elfogadhatatlannak tartja, hogy a családok költségvetésének jelentős részét a közüzemi számlák tegyék ki, ezért első intézkedései között rendelte el a közüzemi díjakra vonatkozó ármoratóriumot - válaszolta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium kérdésünkre, hogy mi indokolta a módosítást. A tárca hosszú távú célja, hogy egy új, kiszámíthatóbb rendszer keretében a lakosság és a vállalkozások energiakiadásai a lehető legkisebb költség elve mentén alakuljanak - fogalmaztak.
Mivel a MEH tájékoztatása alapján a 2009-ben szélenergia-kapacitások létesítésére kiírt tenderre a benyújtott pályázatok között kevesebb a jogszabályi követelményeknek megfelelő, mint amekkora szélerőművi kapacitás beépítésére lehetőség van, a biztosítani kívánt ár- és támogatási verseny nem érvényesülhet. Ez azt jelenti, hogy a pályázóknak nem kell a meghirdetett kapacitásokért versenyezniük, a megtermelt áramot a törvény által megszabott legmagasabb kötelező átvételi áron értékesíthetnék. A szakminisztérium szerint az előbbiek alapján a kapacitások kiosztása két éven belül érzékelhető nyomást gyakorolna a fogyasztók által fizetendő végfelhasználói árakra, ami a családok rezsikiadásainak emelkedéséhez is vezethet. A minisztérium szerint a kormány kiemelt fontossággal kezeli a megújuló energiaforrások hasznosításának ügyét. Ez a terület meghatározó eleme lesz az ország most készülő, hosszú távú energiastratégiájának, amelyhez illeszkedve a szélerőmű-kapacitások létesítésére irányuló pályázatot újra kiírhatják, meghatározott feltételek fennállása esetén - tették hozzá.
