BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nyáriasítaná az inflációs kötvényt az ÁKK

2010. július 18. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Június végére az ÁKK (Államadósság Kezelő Központ) monitoringjelentése szerint 98,7 milliárd forintra emelkedett a lakosság számára kibocsátott inflációkövető kötvények állománya az előző havi 90,5 milliárdról. Mivel a jelenleg kapható sorozat - egyszer már megemelt - maximális mennyisége 70 milliárd forint, az előző sorozatból pedig 40 milliárdot adtak el, ez azt jelenti, hogy valamivel több mint 11 milliárd forintnyi maradt a papírból. Ha ebben az ütemben vásárolják tovább, akkor augusztusban a megemelt mennyiség is elfogy.
Amint Borbély László Andrástól, az ÁKK igazgatójától megtudtuk, a kötvény terveik szerint tovább fog élni, a részleteken azonban még dolgoznak. Így nagy kérdés az árazás, de szeretnék azt is, ha nem januárban járna le mindegyik sorozat, ezért tervezik egy júliusi lejáratú új kötvény bevezetését. Igaz ugyan, hogy a tbsz-hez (tartós befektetési szerződés) a januári lejárat illeszkedik jobban, ám az eddig kibocsátott papírok megújításáról is gondoskodni kell, hiszen azok sem töltik ki az adókedvezményhez szükséges időt.
Mivel a többi lakossági állampapír állománya már hosszabb ideje erősen csökken, az inflációkövető papírral tudták megállítani a lakossági befektetőknek a hiány finanszírozásában való részesedésének csökkenését. Az első félévben az említett jelentés szerint a kamatozó kincstárjegyek állománya 47,0, a Kincstári Takarékjegyeké 31,6 milliárd forinttal csökkent, az inflációhoz kötött Prémium Magyar Államkötvény állománya viszont 66,3 milliárd forinttal nőtt. A hó végén a lakossági állampapírok összértéke 434,3 milliárd forintot tett ki, ami 12,3 milliárd forinttal alacsonyabb a 2009. december véginél.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet