BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az INA-nál idén a tenger az első

2010. július 1. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tavaly novemberben, a fűtési szezon kezdetén indult és még vagy 18 évig termeli a gázt a tenger felszínéből 57 méterre kiemelkedő 4360 tonnás, 270 millió dollárba kerülő Annamaria A, az INA legnagyobb tengeri gázkitermelő platformja. A platform az Észak-Adria vizein, Pulától 36 tengeri mérföldre áll és egymaga majd 800 ezer köbméter gázt hoz felszínre naponta. Ezzel a Mol-csoport 47 százalékos tulajdonában álló INA számára az offshore - tengeri - kitermelés Horvátországban idén nagyobb arányban járul hozzá a teljes gázkitermeléshez 1,7 milliárd köbméteres éves gázhozamával, mint a szárazföld - mondta el Király András, az INA nemzetközi kutatás-fejlesztési igazgatója a Napinak.

Az Észak-Adrián tíz, női nevekre hallgató gázmező helyezkedik el, egyes pletykák szerint a kutatásvezetők a velük kapcsolatban álló hölgyekről nevezik el ezeket. A mezőkön 1999 óta folytat gázkitermelést az INA vegyesvállalatok keretében, mint az olasz ENI-vel közösen létrehozott INAgip, amely a mezők túlnyomó részét termeli ki, vagy az Edisonnal közös EDINA. Összesen 18 platform üzemel (a tengeri kitermelésre eddig összesen 4,4 milliárd kuna ment el), többségük nem olyan nagy, mint a 11 fős Annamaria A (létezik egy olasz kézben levő Annamaria B is), és nem is rendelkezik állandó személyzettel. A kisebb platformokat - melyek nem fúrótornyok, csak 18-20 évig egy helyben zajlik rajtuk a kitermelés - többségében ember nélkül működtetik, 19 éve balesetmentesen. Az automatikus termelés - ahogy Király András elmondta - zárt rendszerben folyik, a fenéken szilárdan álló platformokból csak tiszta víz kerül vissza a tengerbe.

A napi közel ötmillió köbméter kitermelt gáz 80 százaléka az INA-é, de cserébe a teljes kitermelés után járó bányajáradék-terheket fizeti a horvát államnak. Az észak-adriai gázmezők idei 1,7 milliárd köbméteres kitermelése (a 4,5 millió lakosú Horvátország éves gázfogyasztása 3,1 milliárd köbméter) a csúcsot jelenti ezeknek a mezőknek az életében, ezután már folyamatosan csökkenni fog a felszínre kerülő gáz mennyisége. Teljes élettartamuk alatt 21,6 milliárd köbméter gázt adnak, de már kezdődik a termelés a következő több mint egymilliárdos készletet rejtő mezőn. Ugyanakkor ahogy Király András elmondta, az INA-nál már a következő nagy projektre, a Dél-Adria kiaknázására készülnek, ahol a gáz mellett olaj is van.

(A szerző rendelkezik Mol-részvé­nyekkel.)

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet