BUX 139975.07 0,25 %
OTP 45950 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A vártnál kisebb adó sem teszi vonzóvá az OTP-t

2010. június 27. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kissé eltérően számolnak az elemzők azzal kapcsolatban, hogy pontosan mennyi is lesz az a pluszteher, amit banki különadóként a két érintett tőzsdei pénzintézeti szereplőnek be kell majd fizetnie a költségvetésbe. Ennek oka részben a még hiányos információ lehet, hiszen a törvényjavaslat konkrét részletei még ismeretlenek, illetve az sem tisztázott, hogy mely leányvállalatok mérlegfőösszegét kell beszámítani az adókötelezettségbe. Éppen ezért még eltérően számolnak az elemzők, és egyelőre nem szívesen nyilatkoznak arról, hogy szerintük mi is várható. Mindenesetre a tendencián az már látszik, hogy az OTP esetében évi több mint 30 milliárd forint lehet az az összeg, amivel az elkövetkező két évre kalkulálni kell - mondta a Napinak Herczenik Ákos. A Raiffeisen elemzője szerint az anyavállalat nemzetközi számviteli elvek alapján figyelembe vehető mérlegfőösszege és a 0,4 százalékos kulcs alapján 35-36 milliárdot fizethetne be az OTP, míg a 0,5-ös kulccsal 44-45 milliárdot tehetne ki a pénzintézetre eső különadó. Herczenik szerint ugyanakkor a 120 milliárdos teljes banki befizetési összeget is figyelembe véve inkább a kisebb kulcs a valószínű. Ez a korábban kalkulált 40 milliárd forintos összeghez képest ugyan kedvezőbb, az elmúlt napokban napvilágot látott hírek alapján azonban ez már nem okozott pozitív meglepetést.

Az elemzői célárak szempontjából sem okoz komolyabb átértékelődést az, hogy a banknál néhány milliárddal több maradhat - véli Herczenik. Az OTP esetében most sokkal lényegesebb lehet, hogy megszűnt a korábbi csodavárás Magyarországgal szemben, illetve a jelenlegi svájcifrank-árfolyam is magasabb céltartalékolást tehet szükségessé a társaságnál. Mindezeket figyelembe véve pedig nem áll túl jól az OTP szénája - mondta a Raiffeisen szakembere.

A Cashline elemzői 25-30 milliárd forint közé becsülik az OTP-re eső várható pluszkiadást, míg a KBC-nél 40 milliárdot várnak. Azt minden elemző egyöntetűen leszögezi, hogy a korábban elképzeltnél kedvezőbben alakult a helyzet az OTP szempontjából, főleg azzal együtt, hogy a korábban beígért három év helyett a jelenlegi hírek alapján elképzelhető, hogy csak két évig kell fizetni az adót.
A másik tőzsdén lévő pénzintézet, az FHB esetében a 60 milliárd forint körüli mérlegfőösszeggel számolva 4 milliárd forint körül lehet a befizetési kötelezettség. Ugyanakkor érdekes kérdés, hogy a jelenleg felvásárlás alatt álló Allianz Bank után is az FHB-t terheli-e majd a különadó. Az Allianz ugyanis eredmény terén nem hoz sokat tőzsdén jegyzett szektortársának, ugyanakkor 100 milliárdos mérlegfőösszegével többet vihet el a banki különadóból, mint amennyit az FHB-nak magának fizetnie kell.
Hiába alakul azonban a tőzsdei pénzintézetek számára a vártnál kedvezőbben a különadóról szóló törvényjavaslat, a Romániából érkező hírek teljesen elnyomták az ennek nyomán más esetben minden bizonnyal feltámadó vételi kedvet. A pénteki kereskedésben az OTP több mint 5 százalékot veszített értékéből, s az FHB árfolyama is bő 4 százalékkal zuhant.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet