A Gulf Keystone tegnap bejelentette, hogy a korábban rendkívül ígéretes kurdisztáni Shaikan olajmező második kutató fúrásának kiértékelése a harmadik negyedévre tolódhat, mivel problémák adódtak a szomszédos Bijeel mezőn folyó első kutató fúrással. A Bijeel mezőn, ahol 400 méternyi szénhidrogénréteg vizsgálata folyik - amelynek első 30 méteres részéről már márciusban biztató eredményeket közölt a 80 százalékos részesedéssel bíró Mol - mechanikai problémák adódtak, amelyek a Gulf Keystone bejelentése szerint további, mintegy nyolchetes munkát tesznek szükségessé a Bijeel-1 fúrásnál. Ez a Shaikan mező (ahol a Mol 20 százalékkal részes) második fúrásának kiértékelését is késlelteti, mivel a cégek ugyanazt az eszközt használják a területen.
Eközben az INA bejelentette, hogy a horvát-magyar határ közelében, horvátországi területen földgázra bukkant. A bejelentés szerint 3170 méter mélyről napi 370 ezer köbméter gáz és némi kondenzátum törhet a felszínre. A Mol és INA 50-50 százalékos részesedésével folyó kutatás során 3 évvel ezelőtt már jelentős olaj- és gázkészletre bukkantak a határ magyar oldalán, most horvát területen is ez történt. A 189 négyzetkilométer kiterjedésű kutatási területen elért találat, amely a két ország határvidékén terül el, alkalmas lesz kereskedelmi kitermelésre.
A kurdisztáni mezőkön folytatott kutatásokat még a nyár és a világbajnokság ellenére is árgus szemekkel figyeli a piac, hiszen sok elemző szerint főleg az ezeket övező pozitív várakozások tartják a jelenlegi szinteken az árfolyamokat. A Mol erről a területről mintegy 590 millió hordó olaj-egyenértékes készlet kinyerésével számol legutolsó nyilvános prezentációjának tanúsága szerint. Ez nagyon jelentős tétel, a Mol teljes potenciálisan kinyerhető készleteinek több mint 36 százaléka. Igaz, ehhez még 80 millió dollárt kutatásra, 410 millió dollárt pedig a kitermeléshez kapcsolódó beruházásokra kell költeni 2012-ig (a környező infrastruktúra fejlesztésére is szükség van). A kitermelésből bevételeket pedig legkorábban 2014-re várnak az elemzők. Ráadásul a Mol partnere, a Gulf Keystone, amely szintén rendszeres bejelentéseket tevő tőzsdei cég, még a Mol által becsült készleteknél is jóval több olajjal számol. (A közös kutatás története során végig megfigyelhető volt, hogy a londoni vállalat bejelentései rendre jóval optimistábbak mint az óvatosabban és ritkábban nyilatkozó Moléi.) A mostani késedelem hatása vélhetően nem jelentős, a Moltól 2010 vége előtt nem is nagyon vártak hivatalos bejelentést a Bijeel mező készletnagyságáról. Ugyanakkor a pozitív várakozások miatt egy esetleges kudarcról szóló bejelentés lehet, hogy jobban megmozgatná a parkettet, mint annak ellenkezője.
(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel)
