BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Alapokba tették a pénzt a befektetők

2010. június 14. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Felméréseink szerint az utóbbi negyedévekben a forintbetétek aránya folyamatosan stagnált, illetve csökkent. Az idei év első negyedévében a teljes forintbetét-állomány 3,6 százalékkal, míg a lakossági betétállomány 4,4 százalékkal csökkent. Ezzel szemben az intézményi megtakarítások 8,2 százalékkal emelkedtek - írja a Bamosz (Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége). Ennek oka részben az, hogy a lakosság jelentős pénzeket irányított bankbetétből befektetési alapokba. A negyedévben az alapok vagyona 11,5 százalékkal, míg a szervezet adatbázisában szereplő többi vagyonkezelt vagyon 6,3 százalékkal nőtt.
Az intézményi megtakarítások teljes állománya március végén 8849 milliárd forintot tett ki piaci értéken. Az összes kezelt vagyon több mint háromötöde pénztári, további közel harmada pedig biztosítói vagyon - hosszú távon a nyugdíjpénztárak által vagyonkezelésbe adott vagyon aránya trendszerűen nőtt, míg a biztosítóké fokozatosan csökkent, és ez a trend a szóban forgó negyedévben is érezhető volt.

Az összesített részvényarány a pénztáraknál 34,8 százalékra csökkent, ezzel szemben nőtt a hazai betétek és diszkontkincstárjegyek aránya. A befektetési jegyek aránya a pénztári portfóliókon belül 28,4 százalék volt, ami azt erősíti, hogy a külföldi befektetések jelentős részben befektetési alapokon keresztül valósulnak meg. A negyedév során a unit-linked portfóliókban nőtt a hazai, míg csökkent a külföldi részvények aránya, az együttes arány összességében 48,6 százalékra mérséklődött. A külföldi befektetések itt is elsősorban külföldi alapokon keresztül történtek, a befektetési jegyek súlya 57,8 százalék volt. A unit-linked termékeknél a nagyobb részvényhányad miatt a negyedéves piaci teljesítmények átlagosan 7,5 százalék körüli hozamot eredményezhettek, a vagyon 9,9 százalékos bővülése tehát azt jelentette, hogy a negyedévben az előző negyedévek tőkekivonása után ismét 15 milliárd forint körüli friss tőke érkezhetett ezekbe.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet