BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Több mint harmincmilliárdot kellene fizetnie a Molnak?

2010. június 9. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Harmincmilliárd forintot meghaladó, összesen 112 millió eurós összeget kell a magyar államnak visszakövetelnie a Moltól - áll az Európai Bizottság tegnapi határozatában. Az indoklás szerint a Mol 2005 végi megállapodása a magyar kormánnyal, amelynek értelmében az olajcégnek egészen 2020-ig meghatározott mértékű bányajáradékot kell fizetnie a hazai szénhidrogén-kitermelése egy része után, egyoldalú előnybe hozza a Molt a versenytársaival szemben. (Az 1998 után termelésbe állított mezőkre vonatkozik a megállapodás.) Az uniós támogatási szabályokkal ez nem fér össze, és mivel a magyar állam 2008-ban megemelte a bányajáradékot, konkrét pénzügyi előnyt is jelentett az olajtársaság számára, amit most vissza kellene fizetnie. A probléma csak a 2008-as évvel áll fenn, mert 2009-ben a bányajáradék mértékét a megemelt 30 százalékról újra 12 százalékra csökkentették. A Mol a határozatot még nem kapta kézhez, ezért nem nyilatkozott.
Az elemzők által kifejtett vélemények szerint az uniós határozat, bár egyértelmű, végeredménye legalábbis kétséges. Pletser Tamás, az ING elemzője szerint a Molnak, ha visszafizetné a harmincmilliárdos összeget, egyből pert is kellene indítania azért a 20 milliárd forintért, amit a 2005. decemberi megállapodás alapján a magyar államnak a bányajáradék rögzítéséért kifizetett. Az Európai Bizottság közleménye erről egyáltalán nem beszél. Ugyanerre hivatkozva a Concorde elemzője is egyértelműen kijelenti, hogy nem lenne jogos ezt az összeget a Moltól követelni, ennek ellenére célárfolyamát a korábbi 21 780 forintról 300 forinttal csökkentette.

A Mol nyilvánvalóan vitatni fogja a követelést, illetve kérdés, hogy egyáltalán mi lesz ezután a megállapodás sorsa. Ennek végső kimenetelét mindazonáltal egyik elemző sem akarta megjósolni. Az viszont kiderült, hogy a teljes összeg kifizetése részvényenként mintegy 300 forintot jelent az árfolyamban (bár eltérő számítások lehetnek a saját részvények fogalmának eltérő értelmezése miatt). A tegnapi tőzsdei áresés ezt még a záróárak alapján is meghaladta, így a Molt a jelenlegi árszinten mindkét elemző vonzó befektetési lehetőségnek találja.

(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel.)

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet