A lapunk által megkérdezett elemzők nem tartják valószínűnek a 30 százalékos banki különadó bevezetését, amennyiben azt mégis bejelentik, az további árfolyamzuhanást válthat ki, mert ezzel senki sem számolt.
Valószínűleg inkább a humor kategóriájába tartozhatnak a 30 százalékos vagy ennél nagyobb banki adó bevezetéséről szóló hírek - reagált lapunknak a sajtóban megjelent találgatásokra Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank elemzője. Ötletelés szintjén azért valószínűleg felmerülhetett az új kormány részéről a jelentősebb bankadó, ami annyiban természetes, hogy a nehéz költségvetési helyzetben lévő országban a nyereséges területekről lehet könnyebben pénzt szerezni - véli Réczey Zoltán, a Buda-Cash elemzője. Ugyanakkor szerinte is nehéz komolyan venni az OTP számára komoly érvágást jelentő javaslatot.
A magyar bankokkal jelenleg is fizettetnek banki különadót, ami az idei évben futhatna ki. Ez az OTP esetében a tavalyi teljesítményt figyelembe véve 5,5 milliárd forintot jelentett, ami az ebből a szempontból figyelembe vehető magyarországi eredmény 3 százalékát sem érte el. Az új adó az idei várható eredmény alapján 44-45 milliárd forintot vonna el csak az OTP-től, ami óriási profitcsökkenést okozna a bank számára - mondta Herczenik Ákos. Amennyiben ez mégis bekövetkezik, az komoly célárcsökkentéseket eredményezhet, mert ezzel a lépéssel senki sem számolt - tette hozzá az elemző. (Jelenleg a Bloomberg elemzői konszenzusa szerint az átlagos egy részvényre jutó célár közel 7300 forint az OTP esetében.) Réczey Zoltán szerint is újabb eladói nyomást hozhatna egy ilyen bejelentés a részvény piacán, figyelembe véve az elmúlt napok áresését is. Ez annak ellenére is így lehet, hogy az elmúlt időszakban olyan dolgokat - például Magyarország csődjét - is beárazta a piac, amit már nem kellett volna.
