BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ketyegő bomba az energiaipari árszabályozás rendszere

2010. június 2. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az önkormányzati közművek területe olyan szabályozási kudarc, amelyet mindenképpen csak a központosítás tud kezelni - fogalmazott lapunknak Antal Dániel, a magyarországi energiaipar szereplőinek jelentős részét képviselő Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) energetikai és környezetvédelmi bizottságának elnöke. Kijelentette: az árszabályozás két területen is időzített bombává vált Magyarországon.

A távfűtés területén nincsen értelmes árszabályozás Magyarországon, hanem körülbelül 90 település a magyar jog szerint árhatóságként lép fel; de ugyanez a helyzet a víz- és csatornadíjakkal is. Antal szerint már az is kérdéses, hogy az állam mennyire fölkészült az energetikai monopóliumok piaci árának kontrollálására. Az viszont gyakorlatilag kizárt, hogy egy kisváros polgármesteri hivatala képes legyen egy távfűtőmű vagy egy vízmű beruházási politikáját, működési költségeit, szerződéseit, könyveit ellenőrizni, és hogy ezek alapján egy bírósági jogvita szabályainak megfelelően megkérdőjelezzen áremeléseket vagy költségtételeket.
Nem véletlen, hogy az önkormányzati ellenőrzésű közművek tarifái szinte világszerte példátlan módon növekedtek Magyarországon az elmúlt években. Miközben nyugaton egy kiszámítható monopóliumként működő közműcéggel szemben általában az az elvárás, hogy az inflációt el nem érő mértékben növelje az árait - hiszen sokkal kisebb kockázattal finanszírozhatja magát, mint más vállalatok -, addig Magyarországon néha az infláció két-háromszorosának megfelelő mértékben nőttek ezek az árak. Helyenként pedig a képviselő-testület olyan árszabályozást fogadott el, ami viszont lényegében csődbe vitte a közművet. Számtalan helyi közművet szinte évente kell az adófizetők pénzén szanálni, ami szintén nem olcsó mulatság.

A számos nagy energiacéget tagjai között tudó szervezet állásfoglalása több konkrét javaslatot tartalmaz, az árszabályozás megreformálása érdekében egyebek mellett több szektorú közműszabályozó hatóság létrehozását sürgetik, amennyiben azonban ez valamiért nem lenne megvalósítható, akkor ténylegesen függetlenné kellene tenni az energiaregulátort. Mint állítják, az árszabályozás feladatait közműhatóságra kell bízni. Ezt az elképzelést sok politikus helyesnek tartja, bár ellenzője is bőven akad - többek között az AmCham tagjai között is.
Abban azonban - úgy tűnik - teljes a konszenzus, hogy az árszabályozást és a szociálpolitikát szét kell választani. A helyzetképpel kapcsolatban ugyanakkor élénk vita alakult ki. Vannak olyan, döntően jelentős piaci erővel rendelkező vállalatok, amelyek szerint a magyar gazdaság és a magyar energetikai rendszer szerkezetéből következnek a magas energiaárak, tehát csökkentésükre hosszú távon sincsen remény. Az AmCham szerint ezekben a kérdésekben a végső szót a piacgazdaságokban a regulátor mondja ki.

Major András
Major András

Ez is érdekelhet