A távozó és az új kormány képviselői is tárgyaltak már annak érdekében, hogy az állam megvásárolja az orosz Szurgutnyeftyegaznál lévő Mol-részvényeket - írta szombati számában a Népszabadság. A lap információi szerint az állam nevében mind az előző, mind az új kormány képviselői folytattak már tárgyalásokat a Szurgutnyeftyegazzal az orosz olajcég birtokában lévő Mol-pakett megvásárlásáról. A téma először a januárban megtartott orosz-magyar gazdasági vegyes bizottsági ülésen merült fel. Az onnan kiszivárgó hírek szerint vagy a magyar állam, vagy a Mol maga akarná megvenni az olajtársaság részvényeinek 20 százalékát. Friss hírek szerint a szerepre inkább a magyar állam vállalkozna. A tetemes vételárat ugyanis most csak a magyar állam tudná előteremteni. A Napi május elején foglalkozott a témával, és akkor a lapunknak nyilatkozó szakértők nem tartották elképzelhetőnek, hogy az állam készpénzért megvásárolja az orosz Szurgutnyeftyegaznál lévő Mol-részesedést, és erre most a Molnak sincs pénze (Napi, 2010. május 5.). Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató az éves közgyűlés után jelezte is, hogy egy ekkora üzletre a cégnek most nincs pénze, de egy ilyen összeget valószínűleg a magyar kormány sem tud kifizetni a jelenlegi helyzetben. A részvényekért ugyanis a piaci árhoz képest minimum tízszázalékos felárat kellene fizetni. (Korábban az oroszok is jóval a piaci ár felett vették meg a csomagot.) Márpedig ez mintegy 450-500 milliárd forintot jelenthetne. A csomag megvétele abból a szempontból nem égető, hogy a magyar olajcég meg tudja magát védeni, hiszen szavazati korlátozás mellett a részvények közel 50 százaléka is baráti kezekben van. A szakértők arra is felhívták a figyelmet, hogy a magyar-orosz kapcsolatok sokrétűek, így lehetnek cserealapok az orosz részesedés visszaszerzésére. Itt jöhetne szóba, hogy támogassuk a Déli Áramlatot, engedjünk be orosz céget a gáztárolóba vagy adjunk el részesedést a Dunai Finomítóban.
