Lengyelország Európa leggyorsabban fejlődő országaként egyre több pénzügyi intézményt vonz - írja a Fonds Professionell Online. Miután már a vezető nemzetközi befektetési bankok közül nyolc képviselteti magát az országban, a Goldman Sachs és a Morgan Stanley is meg szeretnének telepedni Varsóban, az ottani jó tőkepiaci klíma miatt. A kedvező kilátásokról nem utolsósorban a kormányzat gondoskodik, amely az év végéig mintegy 25 milliárd zloty (6,25 milliárd euró) privatizációs bevételt remél.
Hogy mennyire lesz Varsóból pénzügyi központ, azt még nem tudni, de a kommentárok szerint a nagy privatizációs akciókat és a tőkepiac fejlesztését komolyan gondolják Lengyelországban. Krzysztof Walenczak, a Lehman és a Nomura korábbi bankára jelenleg a lengyel pénzügyi kormányzatnak ad tanácsokat. Nemrég a Credit Suisse, a Citigroup és a UBS erősítették ottani tevékenységüket. A folyamatra eddig kevés árnyék vetül, bár a lengyel bankok további magánosításának vannak komoly ellenzői, mint a helyi tőkepiaci felügyelet (KNF).
Úgy tűnik, Frankfurt és Moszkva között Varsó az egyetlen, ahol minden vezető befektetési bank képviselteti magát. Mivel a lengyel gazdaság is sikeresen vészeli át a válságot, egyesek szerint a város hosszabb távon régiós tőkepiaci centrum szerepét betöltve Moszkva konkurenciájává is válhat.
