A Qatar Investment Authority (QIA) katari állami vagyonalap megvásárolná a Citigroup amerikai állami tulajdonba került részvényeinek egy részét a Financial Times (FT) információi szerint. Az amerikai pénzügyminisztérium áprilisban jelentette be, hogy megválna 7,7 milliárd Citi-részvényétől, amelyből 1,5 milliárdot a Morgan Stanley-n keresztül dobnának piacra, a fennmaradó rész sorsáról azonban nem nyilatkoztak, ami egyesek szerint arra utalhat, hogy egy nagy befektető számára kedvezményesen adnák el a részvénycsomagot. Az FT forrásai szerint a részvények első részének eladása a következő napokban fejeződhet be, megnyitva az utat a fennmaradó hányad piacra dobása előtt. A Citi és a Morgan Stanley nem kommentálta az értesülést, azonban bankhoz közeli forrásokból úgy tudni, hogy a bankok hivatalosan nem keresték meg ezzel kapcsolatban a QIA-t. Az ügylet ugyanakkor még nem biztos, hiszen a QIA - amely a válság elején már bevásárolta magát a Credit Suisse-be és a Barclaysba is - egyelőre annyit közölt: piaci áron és körülmények mellett, illetve az amerikai kormány szándékától függően akár kedvezményekkel is megvásárolná a pakettet.
Nem ez lenne az első eset, hogy arab ország alapja bevásárolja magát a Citgroupba, hiszen a kuvaiti szuverén állami vagyonalap 2008 januárjában hárommilliárd dollárért vásárolt Citi-részvényt, amit azután 2009 végén 4,1 milliárd dollárért sikerült értékesítenie.
A bankkal kapcsolatban az elemzők is optimisták, hiszen a Bloomberg konszenzusa szerint 5,32 dollárra tartják a részvényenkénti fair értéket, és az elemzők 44 százaléka ajánlja vételre, míg 40 százaléka tartásra a papírt. A részvény árfolyama az arabok részesedésvásárlásának hírére 4 százalékkal, 3,94 dollárra emelkedett lapzártánkig, mivel egy jelentős eladói csomag tűnhet el a piacról az ügylet megkötésével.
(A szerző rendelkezik Citigroup-részvényekkel.)
