Bár a tegnapi tőzsdei kereskedés során a piaci átlagot jóval meghaladó mértékben esett a Mol árfolyama, vélhetően mégis kevesen gondolják úgy, hogy ez a cég tegnap megjelent gyorsjelentésének lenne köszönhető. A cég 24,3 milliárdos nettó eredménye - amit a megszűnő tevékenységek további 5,1 milliárd forinttal rontottak - meglehetősen közel volt a várakozásokhoz, nagyobb meglepetést nem okozott. Az olajcég ugyanakkor EBITDA és üzleti eredmény tekintetében valamelyest túl is teljesítette az elemzői várakozások átlagát.
Az üzleti folyamatokat is jól tükrözték az elemzői várakozások, amelyek elsősorban a kutatás-termelés szegmenstől vártak jó teljesítményt. A társaság ezen üzletága 52,2 milliárd forint üzleti eredményt termelt, amelynek azonban több mint fele az INA-tól származott. A hazai kutatás és termelés hozzájárulása az eredményhez ugyanakkor elég jelentősen esett az alacsonyabb gázárak, a dollárral szemben erősödő forint és a csökkenő kitermelés miatt. A kitermeléssel kapcsolatos jó hír egyébként, hogy a Portfóliónak nyilatkozó Molnár József, a cég pénzügyi vezérigazgató-helyettese szerint már látszik, hogy a korábbi napi 130-135 ezer hordó-olajegyenértékesről 140-145 ezer hordóra nőhet a kitermelés a külföldi mezők vártnál jobb teljesítménye nyomán.
A kutatás-termelés mára egyértelműen az olajcég eredményének túlnyomó részét hozza, az egyébként nagyobb súlyt képviselő feldolgozás-kereskedelem összességében 2,8 milliárdos veszteséget produkált, amivel szintén igazolta az elemzők várakozásait. Itt az INA 11,9 milliárdos veszteséggel rontotta az amúgy már nyereséges üzletág eredményét (igaz, ennek az INA nélkül 9,1 milliárdos eredménynek az újrabeszerzési árakon számolt értéke már újra veszteséget mutat). A külső környezet ugyan, ahogy a Concorde elemzőjének összefoglalása megjegyzi, javult a negyedévben (a finomítói margin 22 százalékkal, a Brent-Ural árkülönbözet 0,7-ről 1,4 dollárra emelkedett hordónként), ugyanakkor az értékesített mennyiség, különösen a hazai piacon, csökkent.
A kutatás-termelés mellett az eredmény másik motorja a gázüzletág lett, amely 25,3 milliárdos eredményével mind a tavalyi év hasonló, mind utolsó időszakának teljesítményét jelentősen meghaladja. A gyorsjelentés szerint ennek a növekménynek legnagyobb része a hazai szállítási árbevétel jelentős növekedésének köszönhető, ami a magasabb szállított gázmennyiségnek tudható be (erre a tartósan hűvös téli napok miatt megnövekedett fogyasztás ad magyarázatot).
Ehhez járult még a már teljes kapacitással működő stratégiai tároló és a Slovnaft fűtőerőművének teljesítménye. A petrolkémiai üzletág 2,2 milliárdos vesztesége némi csökkenést mutat az előző év hasonló időszakához képest. A gyorsjelentés alapján a Mol számára az emelkedő kőolajárak és a lassan és kismértékben, de javuló finomítói környezet, illetve a gázüzletág növekvő eredmény-hozzájárulása stabil gazdálkodást eredményeztek. Eladósodottsága 36,4 százalékon áll annak ellenére, hogy az INA helyzetének rendezésével nagy terheket vállalt magára. Az előző év hasonló időszakának nagy mínuszával összehasonlítva szembetűnő a javulás, igaz, ez szinte teljes mértékben az akkori rendkívüli mértékű pénzügyi veszteségnek tudható be, ami most elmaradt a stabil forintárfolyamnak köszönhetően.
A mintegy 265 forintos részvényenkénti eredmény, amely az INA veszteségeit is tartalmazza, azért azt is mutatja, hogy ennél sokkal jobb eredményre lenne szükség a jelenlegi tőzsdei árfolyam alátámasztásához.
Ugyanakkor - mint Hernádi Zsolt, a társaság elnök-vezérigazgatója a gyorsjelentéshez fűzött kommentárjában is kiemelte - a javuló környezet, a magasabb olajár, a bővülő Brent-Ural spread és a javuló finomítói marginok hatása már most mutatkozott a magasabb üzleti eredményben és EBITDA-ban.
Az év hátralővő részére az elemzők további javulást várnak a gazdálkodási környezetben, ami az eredmény növekedését hozhatja (a Concorde elemzője például 19 800 forintra emelte célárfolyamát a korábbi 19 300 forintról a gyorsjelentés hatására). Az első negyedév alapján a szokottnál is kevésbé stabil világgazdasági helyzetben ez azonban még meglehetősen bizonytalan, a tegnapi tőzsdenap jól mutatta, hogy ha a várakozásokkal szemben tovább emelkedő olajár és erősödő forint helyett ennek ellenkezője következik be, az semmivé teheti a mégoly megalapozott várakozásokat is.
(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel.)
