BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az idén is tovább nőtt a kamatmarzs az FHB-nál

2010. május 17. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Másfél milliárdos adózott eredményével kiugrónak nem nevezhető negyedévről adott számot az FHB Nyrt. A bank adózás előtti eredménye tíz százalékkal alacsonyabb lett a tavalyi év hasonló időszakában elértnél. Az idei első negyedévre azonban kisebb adófizetési kötelezettséggel számoltak a gyorsjelentés készítői (még így is meglehetősen magas, közel 35 százalékos adókulcs adódik csoportszinten), így adózott eredmény szintjén már 3,5 százalékos javulás volt az első negyedévben a bázishoz képest. A tavalyi negyedik negyedévvel az összehasonlítás az egyszerűség kedvéért ennek éppen az ellenkezőjét hozza ki, az adózott eredmény szintjén azonban valójában a három negyedév egyike sem nevezhető kiugrónak. Az egyetlen rendelkezésre álló elemzői becslés jóval optimistább volt, majd 20 százalékkal magasabb eredménnyel számolt.

Az idei első negyedév pozitívuma a 44,3 százalékkal növekvő nettó kamatjövedelem, ami azonban az előző negyedévvel összehasonlítva már 29,8 százalékos csökkenést mutat. A tavalyi évet végig jellemző dinamikus kamatjövedelem-emelkedés tehát véget ért, ugyanakkor a tavalyi utolsó negyedévvel való összehasonlítás erősen torzít az állami tőke visszafizetése miatt, míg azzal korrigálva már csupán 1,5 százalékos a visszaesés. Az elmúlt időszakban a bank kamatjövedelme és ráfordítása is csökkent. Az átlagos nettó kamatmarzs 2,8 százalékról 3,21 százalékra nőtt már az elmúlt negyedévre is, március végére pedig 3,49 százalékra emelkedett. A bank hitelportfóliója változatlanul jó, a nem teljesítő hitelek aránya ugyanakkor továbbra is negyedévről negyedévre egyre magasabb, a tavaly március végi 2,01 százalékról év végére már 4,77, az elmúlt negyedév végére pedig 5,18 százalékra nőtt. Ez azonban vélhetően még mindig csupán fele lehet a hazai átlagnak.

Az FHB az idei évre az adózott nyereség tavalyihoz képest legalább 10 százalékos bővülését tervezi, ahhoz azonban, hogy a vezetői részvényjuttatási program teljesüljön, legalább 20 százalékos bővülés lenne szükséges. A részvényesi vagyon növekedése tekintetében 15 százalékos növekedés a követelmény, az elmúlt negyedév végére ez a mutatószám 48,46 milliárd forintra nőtt az év végi 47,18-ról, ami egyelőre csupán 2,71 százalékos növekmény. Tegnap a gyorsjelentés megjelenése után majd két százalékot emelkedett a részvényárfolyam.

(Dr. Spéder Zoltán, az FHB elnöke egyben a Napi Gazdaság Kiadó Kft. 50 százalékos tulajdonosának, a CEMP-nek is az elnöke.)

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet