Alaposan felforgatta a német befektetésialap-piacot a szövetségi pénzügyminisztérium bő egy hete közzétett törvénytervezete, amely "A befektetővédelem erősítéséről és a tőkepiacok működőképességének javításáról" munkacímet viseli. A tervezet egyik fontos része erősen megnehezítené a zárt végű alapok forgalmazását, szinte azonnali konzekvenciákkal azonban a nyílt végű ingatlanalapokról szóló rész járt - írja a Fonds Professionell Online.
Ügyfeleiknek ugyanis a tervezet - a hosszú távú megtakarítások ösztönzése nevében - kétéves minimális befektetési időtávot írna elő, ezenkívül 6-24 hónapos felmondási időt kéne kikötni az alapkezelési szabályzatban. Azaz legalább fél évig kellene majd várakoznia a pénzére annak, aki bejelenti, hogy ki akar szállni. Beleszólnának az ingatlanok értékelésébe is, előírva az épületekre egy tízszázalékos, öt évre elhatárolandó kötelező és általános leírást, ami nyilván kedvezőtlen képet festene az alapok hozamáról. Ezekért a szigorításokért cserébe, mintegy kárpótlásként viszont előírnák, hogy az elért hozamok legalább felét fizessék ki rendszeresen a befektetőiknek.
Mivel a kiszállás az ilyen alapokból ezáltal jóval nehezebbé válna, sokan azonnal megkongatták a vészharangot, hogy a törvény életbelépése előtt tömegek próbálhatják meg kivenni pénzüket. Márpedig likvid tőkének eddig sem voltak éppen bővében, eddig is hat konstrukciónál volt függesztve a visszaváltás, ami mintegy kilencmilliárd eurót érint.
A félelmek valóra válni látszanak: egyes nagybefektetők villámgyors, a törvénytervezet miatti visszaváltásaira és a kisbefektetők védelmére hivatkozva a múlt héten a SEB ImmoInvest és a KanAm ingatlanalapok felfüggesztették a további visszaváltásokat. Ugyanakkor két nagyobb név, a CS Euroreal és a UBS Real Estate alapok kezelői hétfőn úgy nyilatkoztak, hogy bár ők is érzékeltek némi tőkekiáramlást, hasonló lépés - legalábbis jelenleg - náluk nincs napirenden.
