BUX 137704.05 -1,28 %
OTP 44220 -1,56 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Viszik a pénzt a részvényalapokból

2010. május 6. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Áprilisban számításaink szerint ismét 65 milliárd forintnyi friss tőke érkezett a hazai befektetési alapokba, pontosabban azokba, amelyeket az alapkezelők szervezete, a Bamosz adatbázisában nyilvántart. (Az ott nem szereplő zártkörű alapok még növelhetik, esetleg csökkenthetik ezt az összeget.) Ez majdnem pontosan annyi, mint az egy hónappal korábbi szám, így az alapok tőkéje nyár vége óta folyamatosan nő. Ismét a minimális kockázatú pénzpiaci alapokat kedvelték leginkább a befektetők, de rövid kötvényalapokba, ingatlanalapokba is tízmilliárdos nagyságrendű összeg érkezett.

Úgy látszik, a befektetők egy része már nem bízik a részvénypiacban, ugyanis több mint kilencmilliárdot vittek el ezekből a konstrukciókból. Ráadásul nagyjából egyenletesen szinte mindegyik részvényalapból, így nagyon valószínű, hogy a kisbefektetők reakciójáról (is) van szó. (A részvényalapokban jelentős az intézményi, például nyugdíjpénztári megtakarítások aránya.) A garantált alapok tőkéje csökkent pár milliárd forinttal, elsősorban lejáratok miatt, de emellett egyes nyílt végű garantált alapokból is vontak ki tőkét. Mivel az árfolyamváltozások hatása is 22 milliárd forinttal növelte a vagyont, az alapok összesen majdnem 87 milliárd forinttal bővültek. A devizás konstrukciókba a szokásosnál kevesebb pénz érkezett, mintegy hárommilliárd forint, ami mögött azonban a dollárbefektetések 1,5 milliárd forintos csökkenése és az eurómegtakarítások 4,5 milliárdos növekedése áll.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet