Az ipari mérlegeket gyártó Balanta Sibiu lehet az első vállalat, amely átigazol a bukaresti tőzsdéről (BVB) a nemrég megnyitott nagyszebeni prompt piacra (Sibex). A konkurencia kezdetben jótékony hatással lesz a romániai tőkepiacra, ám a rivalizálás végül az egyik börze elsorvadásához vezethet - mondta a Napinak Teodor Ancuta, a nagyszebeni tőzsde elnök-vezérigazgatója. A Balanta menedzsmentje a március 27-ére összehívott közgyűlésen kér tulajdonosi felhatalmazást arra, hogy a vállalat részvényeit átvezessék az egyik piacról a másikra. Amennyiben a tulajdonosok jóváhagyják ezt, a cég a bukaresti tőzsdei intézményekkel felbontja a szerződéseket.
A Balanta részvényeinek 68 százaléka egy romániai üzletember, Eftimie Costeiu tulajdonában van, a BVB Rasdaq piacán forgó papírok kapitalizációja 3,2 millió euró. A vállalat tavaly 2,24 millió eurós forgalom mellett 0,4 millió eurós veszteséget könyvelt el, részvényeivel a névérték háromszorosán, 0,3 lejes átlagáron kereskednek. A kis cég távozása nem túl nagy veszteség a BVB-nek, viszont annál nagyobb győzelem a Sibexnek. A január végén elindított nagyszebeni azonnali piacon ugyanis mindeddig csak a tőzsde saját részvényei forogtak, a BALT átigazolása a Sibex-vezetés reményei szerint várhatóan precedenst teremt és más társaság is követi majd a példáját. A nagyszebeni tőzsde elsődleges célja, hogy olyan nagy tőkéjű vállalatokat csalogasson a Sibexre, amelyek jelentős forgalmat generálnak majd - tájékoztatta a Napit Teodor Ancuta.
A két tőzsde közötti rivalizálás már évek óta tart, míg Bukarestben elsősorban az azonnali piac generál likviditást, Nagyszebenben a határidős ügyletek folynak. A kemény tulajdonosi érdekkülönbségek miatt a két tőzsde ésszerűnek tűnő fúziója a többszöri próbálkozás ellenére dugába dőlt, ami végül ahhoz vezetett, hogy a nagyszebeni börze január végén elindította saját azonnali piacát.
(A cikk teljes terjedelmében a napi.hu-n olvasható.)
