Míg 2008-ban a hazai befektetési alapokban kezelt vagyon 21 százalékkal zsugorodott, addig tavaly 19 százalékkal növekedett - mondta el a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) sajtótájékoztatóján Szalai Sándor elnök. A tőke január végén ismét átlépte a 3000 milliárd forintos határt, ezzel már csak hajszállal maradt el a pénzügyi válság kitörése előtti szinttől. (A Napi számításai szerint februárban is jelentős, hatvanmilliárd forint körüli lehetett a növekedés, így az is lehet, hogy mára elértük a korábbi rekordszintet.)
A statisztikák azt mutatják, hogy eközben a múlt év végén a lakosság részvényállománya csökkent, így a pénzpiaci és kötvényalapok növekedésének hátterében az is ott van, hogy sokan korábban olcsón vásárolt részvényeiket mérsékelt kockázatú befektetési jegyekbe helyezték. A valamivel nagyobb, de még mindig viszonylag alacsony kockázatú garantált (tőkevédett) alapok és ingatlanalapok értékesítési adatai szintén jók voltak az utóbbi időben.
A többi kelet-közép-európai ország piacain is hasonló folyamatok zajlottak, mint nálunk, régiós összehasonlításban a hazai alappiac a többinél szerényebb csökkenést szenvedett el 2008-ban, 2009-ben pedig átlagosnak mondható mértékben növekedett. Térségünkben csak Lengyelországban nagyobb az alapok vagyona, mint nálunk, és inkább olyan országokban volt magasabb az alappiac százalékos bővülése, ahol az ágazat még gyerekcipőben jár.
